4 סוגי מערכות יחסים ייחודיות שעשויות להתאים לך

כיום, בישראל של 2023, עולם מערכות היחסים והדייטינג מורכב ומסועף. לעיתים, כשאנחנו מתחילים לאת עם מישהו או מישהי, אנחנו תוהים איזה סוג של קשר יתפתח, מה הצד השני היה רוצה, ומה בכלל מתאים לנו. מאמר זה יעשה קצת סדר בסוגי מערכות יחסים, ויעזור לכם להבין איזו מערכת יחסים ייחודית תתאים לכם. 

 

מהם סוגי מערכות היחסים השכיחים ביותר כיום?

ישנו מגוון גדול של סוגי מערכות יחסים כיום, וכל זוג מחזיק בזכות לאפיין את הקשר ביניהם כרצונם. אלו מערכות היחסים השכיחות ביותר כיום:

מערכת יחסים

מונוגמית

מערכת היחסים המוכרת ביותר בהיסטוריה האנושית – מתאפיינת בזוג שמתחייבים אחד לשני ומעוניינים להגדיר את היחסים ביניהם כאקסקלוסיביים – אף צד לא מתרועע עם אחרים, בני הזוג פעילים מינית אך ורק אחד עם השני ולא פותחים את מערכת היחסים לצד שלישי או רביעי.

 

פתוחה

מערכת יחסים פתוחה, או בשמה האחר זוגיות מאפשרת מתאפיינת בכך שהיא אינה אקסקלוסיבית לשני בני הזוג שנמצאים בה, אלא פתוחה למשתתפים נוספים מ׳בחוץ׳. היא ייחודית ועדינה, בנויה על תקשורת פתוחה ועמוקה, מאפשרת לשני בני הזוג לחקור את האפשרויות שלהם מחוץ לגבולות הקשר, בידיעה של הצד השני והסכמתו לכך.

 

אסקסוקלית

מערכת יחסים שאינה כוללת יחסים אינטימיים או מיניים, אלא חברות, שותפות ופרטנריות, מחייה יחד אם רוצים בכך.

 

קז׳ואלית

מערכות יחסים המתאפיינות בקז׳ואליות וחוסר הגדרה לאופי הקשר, לרוב מתאימות לטווח הקצר ויכולות להיות אקסקלוסיביות או לא, ללא ׳חוזה׳ מוגדר בין בני הזוג שמחייב אותם בצורה כזו או אחרת.

 

איך מאפיינים מערכת יחסים מול בן או בת הזוג?

בכדי להגיע למצב בו שני הצדדים מודעים לסיטואציה, מעוניינים להיות בה ולהשאיר אותה כפי שהיא, יש לבצע יישור קו ולאפיין יחדיו את מערכת היחסים. איך עושים זאת? שואלים אחד את השני:

  • מה היינו רוצים לקבל ממערכת היחסים? אהבה לטווח הארוך? הקמת משפחה? אינטימיות זמנית? חברות עמוקה ללא מיניות?
  • באיזה טווח זמן מדובר? האם שני הצדדים מעוניינים במערכת יחסים לטווח הקצר, או הארוך?
  • האם מערכת היחסים נשארת בין שני בני הזוג? האם יש עניין להוסיף צד שלישי או רביעי למערכת היחסים? או לפתוח אותה כליל?
  • האם יש רצון של שני הצדדים לבדוק את הימצאות רגשות רומנטיים? או שמעדיפים להישאר בצד הקז׳ואלי יותר של הדברים?
  • באיזו תכיפות בני הזוג רוצים להתראות? כל יום? פעם בשבוע? לעיתים רחוקות יותר?

 

לסיכום

בעידן המודרני בו אנו חיים, ישנן עשרות דרכים ליהנות ממערכות יחסים, וכל אחת מביאה עימה מאפיינים שונים. בין אם אתם מחפשים סיטואציה קז׳ואלית יותר, אהבה לטווח הארוך או חוויה מרגשת לתקופה הקרובה, כדאי לשבת עם הצד השני ולדסקס את הפרטים, כדי למנוע אכזבות ולוודא ששני בני הזוג יוצאים מרוצים.

מערכת יחסים

אולי יעניין אותך גם