3 פרשות שבוע מעניינות ומוסר ההשכל שלהן

התורה מחולקת ל-54 פרשיות הנקראות מיד שבוע בימים: שני, חמישי ושבת בבתי כנסיות בכל רחבי העולם. התורה, כבאר מים חיים, מנחה את היהודי כיצד לנהוג בכל מצב ורמוזים בה סודות נפלאים, פירושים ורעיונות שמהווים את הבסיס להתנהלותו של היהודי ירא השם. במאמר זה נסקור מספר פרשות מעניינות וניתן את הדעת על מוסר השכל חשוב הנלמד מהפסוקים. 

 

"עץ פרי עושה פרי" (בראשית)

בפרשת בראשית, ביום השלישי לבריאת העולם מוזכר כי הקב"ה ברא את כל הצמחייה בעולם והוא ציווה את האדמה להוציא: "עץ פרי עושה פרי" – עץ בעל טעם דומה לטעם פירותיו. האדמה, שינתה מרצון הבורא והוציאה עץ עושה פרי, כלומר: עץ שלו עצמו אין טעם. ומה העומק בדברים? העץ מסמל את עמלו של האדם. כל חייו של היהודי הוא זורע ומשקה וטורח ומגדל ולעיתים שואל את עצמו מתי יגיע אל המנוחה ואל הנחלה?

פה נעוץ השוני בין תפיסת האדמה שראתה בעץ אמצעי להוצאת פירות בלבד, כלומר בדרך אל המטרה היא ראתה רק אמצעי – ואם כך, למה לו טעם?! ואילו הקב"ה רואה בטורח, ביגיעה ובעמל ערך בפני עצמם וטעם מיוחד. כלומר, בעבור השם יתברך הרגע החשוב ביותר הוא הרגע הזה. כך שגם העץ וגם הפרי בסופו של דבר חולקים אותה מטרה. לתוכן נוסף על פרשות השבוע בקרו באתר מים לים.

בראשית

"ויחי יעקב בארץ מצרים" (ויחי)

התורה מבדילה בין מי שהיה למי שחי. כשמוזכר בתורה שיעקב היה חי, משמע הוא חי חיים שיש בהם אמת, חיים של דבקות בשורש שמשם נמשכת חיות, גם במצרים שהייתה שטופת זימה ומלאת טומאה, היה יעקב מתבטל בפני השם ומכיר שאין עוד מלבדו.

 

"וְכִי תָבֹאוּ אֶל הָאָרֶץ … שָׁלֹשׁ שָׁנִים יִהְיֶה לָכֶם עֲרֵלִים, לֹא יֵאָכֵל" (קדושים)

מצוות ערלה, המצווה את היהודי להמתין 3 שנים עד שפרות העץ יהיו מותרים לו באכילה היא מצווה שבאה ללמד את האדם שאל לו להסתחרר מתחושת הבעלות על הקרקע ומתפיסת כוחי ועוצם ידי. כשהוא נדרש להמתין ולהתבונן הוא מבין שזכות השימוש בבריאה היא רק בכפוף לציוויו של הקב"ה.

אדם שיש לו מחשבה שהוא "עשה" והוא "הצליח", מתמלא גאווה ושכרון חושים מוטעה, כאן באה התורה ומצווה עליו להמתין בסבלנות וליהנות מהבריאה רק בכפוף לציווי השם – מה שמביא את היהודי לידי ענווה.

 

פרשת השבוע – המנוע של היהודי

התורה הקדושה מלמדת את היהודי כיצד לנהוג בכל רגע ורגע בחייו מה שנראה כמגביל אך באמת מציע לאדם חירות מושלמת המותאמת בצורה מדויקת לתכונותיו כאדם שנוצרו על ידי הבורא. בלימוד פרשת השבוע האדם נחשף למתיקות התורה, למוסר ההשכל הטמון בה ובאמצעות הלימוד הוא זוכה להעמיק את הקשר עם בורא העולם מה שמקנה לו אושר הן בעולם הזה והן בעולם הבא.

אולי יעניין אותך גם