3 עובדות שלא הכרתם על קנאביס

צמח הקנאביס, המכונה לעתים קרובות מריחואנה, וויד או גראס, כבש את ליבם של המוני אנשים לאורך מאות שנים, במקומות שונים ותרבויות שונות. מעבר לשימוש בקנאביס בשעות הפנאי עם חברים או סתם בקפה של הצהריים, קנאביס מכיל ומסתיר בתוכו שפע של יתרונות ועובדות מפתיעות שאנשים רבים אולי לא מודעים להן. בואו נעמיק בשלושה היבטים מסקרנים במיוחד של הצמח המדובר ביותר בעולם!

 

שורשים עתיקים

לצמח הקנאביס יש היסטוריה עשירה במיוחד, שנמשכת כבר אלפי שנים אחורה. חוקרים רבים בתחום צמחי המרפא מניחים שצמח הקנאביס הוא אחד מהגידולים העתיקים ביותר, מכיוון שנמצאו ראיות המעידות על השימוש בו, למגוון צרכים, עוד מתרבויות עתיקות במיוחד. לדוגמה, ממצאים ארכיאולוגיים בסין חושפים את נוכחותם של סיבי קנאביס בכלי חרס משנת 4000 לפני הספירה.

יתרה מכך, לקנאביס יש תפקיד משמעותי בתרבויות שונות ברחבי העולם. החל משילובו בטקסים דתיים ועד לצריכה עבור בעיות בריאותיות או טיפולים רפואיים. הרב-גוניות שלו הפכה אותו למרכיב עיקרי בחברות ותרבויות שונות ברחבי העולם.  למשל בהודו העתיקה, קנאביס היה נחשב כצמח קדוש, מושא להערצה של ממש.

שורשים עתיקים

קנאביס וגוף האדם

אחד ההיבטים המרתקים ביותר של צמח הקנאביס, הוא האינטראקציה אותה הוא מקיים עם גוף האדם בעת צריכה, באמצעות המערכת האנדוקנבינואידית, הקיימת בגוף האדם. האינטראציה הזו התגלתה בסוף המאה ה-20, המערכת האנדוקנבינואידית היא מעין רשת מורכבת של קולטנים ונוירוטרנסמיטורים המצויים בכל הגוף, וממלאת תפקיד ראשי בוויסות תפקודים פיזיולוגיים שונים.

צמח הקנאביס מכיל תרכובות הנקראות קנבינואידים, כשהידועים ביותר הם  THCו-CBD. קנבינואידים אלה מחקים את ההשפעות של תרכובות המיוצרות באופן טבעי בגוף, ונקשרות לקולטנים האנדוקנבינואידית כדי לייצר מגוון רחב של השפעות, כולל הקלה בכאב, שינוי במצב הרוח וגירוי תיאבון.

 

אפקט הפמליה

הקנבינואידים הידועים ביותר הקיימים בצמח הקנאביס הם THC ו-CBD, אך צמח הקנאביס מכיל יותר ממאה תרכובות שונות הקיימות בו. תרכובות אלו, כולל טרפנים ומגוון חומרים פעילים, מתקשרות בניהן ופועלות יחד בהרמוניה מופתית המייצרת את מה שנקרא "אפקט הפמליה". משמעותו של אפקט הפמליה הוא ששילוב של תרכובות קנאביס שונות, מייצר בניהן סינרגיה המשפרת וממקסמת את התוכנות הטיפוליות הקיימות בצמח.

לדוגמא, טרפנים מסוימים כגון מירצין ולימונין, עשויים לווסת את ההשפעות הפסיכואקטיביות של רכיב הTHC, ועשויים להשפיע על גורמים נפשיים ופיזיים. כיום נערכים מחקרים מתקדמים בתחום הקנאביס, המצביעים על כך ששימוש בתמציות ספקטרום-רחב של צמח הקנאביס מציעות יתרונות טיפוליים משמעותיים יותר מאשר תרכובות מבודדות של חומרים פעילים ספציפיים בצמח.

 

לסיכום

קנאביס הוא צמח מסתורי מלא בקסם ויתרונות, וההיסטוריה העשירה שלו ותכונותיו המגוונות ממשיכות לרתק ולעניין אותנו, בייחוד בפן הטיפולי והרפואי. לאורך השנים, צמח הקנאביס מתגלה כרב-גוני, בעל יתרונות ויכולות מרפא יוצאי דופן, וגם כחומר גלם פוטנציאלי עבור יישומיים תעשייתיים שונים.

ככל שאנו חוקרים לעומקו ולרוחבו של הצמח, מתגלות עובדות חדשות ומפתיעות, ואנחנו זוכים להערכה עמוקה יותר כלפי הצמח, העשוי להעניק לנו המון יתרונות וסגולות רבות.

חֲשִׁישׁ

אולי יעניין אותך גם