מהות תפקידו של עורך דין בעסקת מקרקעין?

עריכת דין בתחום המקרקעין הינו תחום רחב ומורכב המתייחס למגוון נושאים. עורכי דין אלו עוסקים בעיקר בעסקאות נדל"ן, מיסוי ודיני מקרקעין.

בתוך כך, ישנה התנהלות מול רשויות המס בעת רישום נכסים, עריכת הסכמים וחוזים בנוגע לרכישה או השכרת נדל"ן ועוד. אז כיצד ניתן להיעזר בשירות זה?

 

שירות עורך דין בעסקת נדל"ן למניעת הונאות

בתהליך ייצוג נדל"ן ישנו מרכיב מהותי במניעת הונאות ורמאיות. על כל אדם הנמצא לקראת או בעיצומה של עסקת רכישת נכס, לבדוק כראוי את הרקע של בעל הנכס או של בעל הזכויות בנכס. ישנם מקרים רבים של הונאות בעולם עסקאות הנדל"ן, למשל מקרים בהם התברר לאחר העסקה כי בעל הנכס לא העניק לרוכש את כל הזכויות בנכס. עורך דין מומחה בתחום, מקצועי ובעל ניסיון יכול למנוע מקרה מקומם שכזה ולהגן את הרוכש.

 

השבחת הקרקע

היבט נוסף ומשמעותי בעבודתם של עורכי דין בעסקת מקרקעין הוא תהליך השבחת קרקע. ישנם מקרים רבים בהם מתבצעת השקעה בנכס לאחר הסבתו משימוש מסוים (מסחרי או חקלאי למשל) לשימוש אחר (נכס פרטי למגורים). במקרה של הסבת הקרקע, בעל הנכס מחויב לשמש היטב השבחה. במקרים מסוימים בהם תהליך ההשבחה מבוצע על ידי הרשות העירונית בה נמצא הנכס, ולא על ידי בעל הנכס, עדיין עלול להיות מוטל היטב השבחה על הרוכש עצמו. במקרים כאלו שירות עורך דין מקצועי יכול להיות יעיל ביותר, מאחר והוא יכול לבחון לעומק את חובת היטל ההשחבה ולפעול כדי להפחית את הסכום.

 

תשלום מע"מ על עסקת נדל"ן

במקרים מסוימים של עסקאות נדל"ן ניתן לבקש פטור מתשלום מע"מ. בתוך כך, יכולים להיות מקרים כגון מקרקעין המושכרים בתנאי שכירות הוגנת לפי חוק הגנת הדייר או במקרים של מכירה למכל"ר. בבחינת חיוב הנכס בתשלום מע"מ, חשוב להתייעץ עם עורך דין המבין בתחום, עוד טרם העסקה עצמה, על מנת לדעת את העלות הסופית והמדויקת על הנכס לפני הרכישה בפועל.

 

התחדשות עירונית – תמ"א 38

פרויקטים העוסקים בהתחדשות עירונית הינם נפוצים מאוד בתקופה האחרונה. במסגרת פרויקט תמ"א 38 למשל נעשה תהליך של שיפוץ, חיזוק או הריסה ובנייה מחדש של הבניין ובתמורה לכך הדיירים מקבלים נכס גדול יותר עם מעלית בבניין, חניה ועוד. זהו פרויקט מורכב הדורש ייצוג של עורך דין מול הדיירים ומול היזם במטרה לחתום על ההסכם.

 

לסיכום

עורך דין נדל"ן הינו בעל מומחיות לעסקות מקרקעין, דיני מקרקעין ותקנות וחוקים המשפיעים באופן ישיר על רכישת נכסים. עורך דין מקצועי יכול לסייע באופן משמעותי ולתמוך בתהליך הרכישה. לרוב, עסקאות נדל"ן הינן עסקאות מורכבות ובעלות חשיבות רבה עבור הצדדים המבצעים אותן. לכן, על מנת לקדם עסקה בטוחה וטובה, עליכם להיעזר בעורך דין מנוסה.

 

מאזניים

אולי יעניין אותך גם