6 תכונות חיוביות שיש ליין אדום

בטח כבר יצא לכם לשמוע מישהו אומר את המשפט "כוס יין ביום יכולה להאריך את חייך".

בדרך כלל יהיה זה מישהו שאוהב לשתות יין, ולחלק מהאנשים המשפט יכול להישמע כסתם תירוץ להתמכרות.

אולם במבט מקרוב, וכמובן בשימת לב לבריאות הכללית – נראה שליין אדום אכן מספר תכונות חיוביות שכדאי לכולם להכיר, גם לאלו שפחות נהנים משתיית יין ביום-יום.

ידעתם למשל, שפעם נעשה שימוש ביין לחיטוי בעת טיפול בזיהומים?

 

מונע טרשת עורקים

יין אדום מכיל חומרים פעילים בשם פוליפנולים, חומרים נוגדי חמצון, בעלי מאפיינים התורמים במניעת טרשת העורקים. ידוע כי הכולסטרול הטוב (HDL) שבגוף האדם משפר יכולת הגוף להגן על עצמו מפני מחלות לב וכלי דם, לעומת הכולסטרול הרע (LDL) הגורם נזק לכלי הדם בהיותו מחומצן.

הפוליפנולים נמצאים בעצם בקליפות הענבים ובזרעים שלהם, שנשארים בתהליך התסיסה של היין האדום, מה שלא קורה למשל בייצור היין הלבן. הם מפחיתים יצירת קרישי דם בגוף, מאפשרים את הרחבת כלי הדם וכך גורמים לירידת לחץ הדם ושמירה על לב בריא.

 

אם אין ספורט תשתו יין אדום

חומר נוגד חמצון נוסף הנמצא בקליפות הענבים הוא הרסברטרול. מחקרים מצאו כי החומר עוזר להפחתה בשומן הגוף וכי הוא עשוי להאט הידרדרות בשרירים ודלדול בעצם, הנובעים מחוסר פעילות גופנית. כמובן שהיין רק מסייע ועדיף לא להימנע מספורט כדבר שבשגרה.

 

יכול לעכב ולמנוע סוגים מסוימים של סרטן

נמצא כי הרסברטרול מסייע לעכב סוגים שונים של סרטן ולהעלים את הגידולים, כמו גם משפר את השפעת התרופות הנלקחות בעת המחלה. חוקרים המפתחים תרופות רואים בו פוטנציאל רב בהגנת הלב וכן בעיכוב תופעות זקנה שונות.

מחקרים נוספים מגלים כי היין אכן תורם להארכת תוחלת החיים ומעכב הזדקנות, אולי בשל האיכויות שלו שהוזכרו בשורות הקודמות.

 

עשוי למנוע התקף לב שני

שתייה מתונה של יין אדום, ייתכן ותמנע התקף לב בשנית למי שסבל מהתקף לב בעבר, זאת בשל כך שהיא מפחיתה את רמת החלבונים אינטרלויקין 6 ומגיב C בדם. כך, משפיעה השתייה ומפחיתה דלקות ויכולה להפחית את הסיכוי ללקות בהתקף לב בשנית. נראה שבאופן כללי ולפי מחקרים, יין אדום מהווה המשקה האלכוהולי שהכי מועיל לבריאות הלב.

 

מונע פגיעה בחניכיים

מרכיב הפוליפנול ביין האדום, שהוזכר בשורות הקודמות, חוסם ייצור רדיקלים חופשיים המזיקים לחניכיים. כך שתיית היין בעצם יכולה להגן על החניכיים.

 

עשוי להקטין סיכון להפרעות נירולוגיות

מחקרים שנעשו על בעלי חיים מראים כי שתייה מתונה של היין האדום יכולה להקטין את הסיכון להפרעות נירולוגיות כגון שבץ מוחי, דמנציה (שטיון) ומחלת האלצהיימר.

 

ולבסוף, כמויות…

ליין אדום תכונות חיוביות רבות כפי שנראה, אולם מומלץ לשתות אותו שתייה מתונה ולא להגיע למצב של התמכרות מזיקה. בכל אופן, תמיד אפשר להרים כוס יין אדום לחיי חיים בריאים יותר!

 

בקבוק וכוס

אולי יעניין אותך גם

שלוש קומות של עוגה
אוכל

איך להכין עוגת שכבות יפיפייה

ישנם שני סוגים של קונדיטורים חובבים, היצירתיים ואלו שאינם יצירתיים. התוודה ואומר, לצערי הרב, אני שייכת לקבוצה השנייה. העוגות שאני אופה יוצאות טעימות ברמות (או

קרא עוד »