תורת הצבעים: איך נבחר את צבעוניות הבית בצורה נכונה?

מכירים את זה, שאתם נכנסים לדירה מסוימת ומיד חשים באיזו תחושה עוטפת וחמימה? זו האומנות בבחירת ריהוט ובבחירת הצבע הנכון לבית. בחירת הצבע משפיעה ישירות על עיצוב הבית ומשליכה על התחושה של הנמצאים בו, ולכן כ"כ חשוב לבחור נכון. אם כך, קבלו מאיתנו את תורת הצבעים המלאה.

בטוח שמעתם מושגים כמו "צבעים חמים" או "צבעים קרים", ויכול להיות שלא הייתם בטוחים במה בדיוק מדובר. ובכן, ישנם צבעים מסוימים שמסוגלים להעניק תחושת עומק וחום, כמו למשל צבע אדום וכתום (מזוהים עם אש), צהוב, כחול כהה, ירוק בקבוק ועוד.

אלו הם הצבעים שנחשבים מזוהים עם מקורות חום (צהוב, למשל, מקושר לשמש). מאידך, צבעים כמו ירוק בהיר, כחול בהיר וסגול הם צבעי המים והקרח, מה שמאופיין בתחושת רעננות עיצובית מסוימת. 

 

מה לגבי צבעים לבנים בעיצוב הבית?

בניגוד לכל הצבעים האחרים, צבעים לבנים נחשבים ניטרליים. בין אם מדובר על חדרי שינה, מטבחים לבנים או בכלל סלונים בצבע לבן, הצבע הלבן עשוי להיות מוגדר כצבע קר או כצבע חם יותר, תלוי בגוון הספציפי שלו. חשוב לציין, אנשים לעיתים נוטים לבלבל בין גווני שמנת לבין לבן, שכמובן נחשבים צבעים שונים לגמרי האחד מהשני. 

כאשר מעוניינים להתמקד בגוון הלבן בעיצוב הבית, חשוב יהיה ליצור במקביל איזושהי ניגודיות עיצובית. בית לבן לחלוטין עשוי יהיה להיראות "עירום" מעיצוב, מה שמומלץ לאזן עם צבעים חמים וקרים. רגע לפני שנדבר על שימוש נכון בצבעים חמים וקרים, בואו נבין כיצד הצבע ישליך על התחושה של המרחב בחלל. 

מה לגבי צבעים לבנים בעיצוב הבית

כיצד צבעים ישליכו על "גודל" החלל?

אולי צבעים לא באמת משנים את גודל החלל, אבל הם בהחלט יודעים לייצר אפקט מסוים של הגדלת או הקטנת החדר. בעוד שצבעים קרים יוצרים תחושת ריחוק, רעננות ואיפוק מסוים, צבעים אלו בד"כ ייראו לנו רחוקים יותר, מה שיוצר אשליה אופטית של הגדלת החלל. זאת, בהפוך מצבעים חמים שיוצרים תחושת הגדלת חדר.

צבעים חמים יוצרים תחושות של תשוקה, קרבה וחום מסוים שמתקבל ממבט בהם. יש לנו נטייה להרגיש קרובים לצבעים חמים ולרצות את קרבתם, בדיוק כשם שאנחנו נהנים מספיגת ויטמינים בגוף מקרני השמש (במידה נכונה). בהתאם לכך, קיר שצבוע בצבע חם בד"כ ירגיש לנו קרוב יותר, מה שיכול להוביל לתחושה של הקטנת החלל. 

כיצד צבעים ישליכו על גודל החלל

לבסוף, ליצור קונטרסט עיצובי נכון

בסופו של דבר, שילוב נכון של צבעים חמים וקרים יוצר ניגודיות עיצובית מסוימת, מה שהופך את העיצוב לרבגוני, מעניין ותשוקתי. יחד עם זאת, קחו בחשבון שצריך להקפיד על האיזון הנכון בעת עיצוב חלל כזה או אחר. לדוגמה: שימוש יתר בצבעים חמים יכול להוביל לתחושה של בית ישן.

אם אינכם בטוחים כיצד לעצב את הבית, תמיד תוכלו להסתייע באנשי מקצוע מהתחום. למשל, חברות מטבחים, מעצבי פנים ועוד. כך או כך, תוודאו שהעיצוב הולם ומתאים לכם, אבל אל תשכחו לעולם מהנושא של הפרקטיות. מעבר למעוצב, ביתכם צריך גם להיות פרקטי, נוח ושימושי.  

תורת הצבעים: איך נבחר את צבעוניות הבית בצורה נכונה?

אולי יעניין אותך גם