שוד מזויין – מהם העונשים לפי החוק?

חוק העונשין קובע בין היתר מה יהיה העונש על שוד מזוין, מהן הנסיבות שבהן אפשר להקל או להחמיר אותו וכן הלאה.

בשביל להתמודד עם נסיבות כאלה בצורה מקצועית, חשוב מאוד להתייעץ עם עורך דין פלילי שמכיר את התחום ובקיא בו.

שוד מזוין נחשב עבירה חמורה שנידונה לפי חוק העונשין. לפי מספר סעיפים בחוק העונשין, יש צורך להטיל רף ענישה חמור בגין עבירות שוד. למעשה, עבירת השוד עד כדי כך חמורה – שאפילו הניסיון לבצע אותה מחייב רף ענישה גבוה.

 

הבדלים בין סוגי שוד ועונשים

אבל האמת היא שיש 3 סעיפים שונים בחוק העונשין שעוסקים בעבירת השוד, לכן גם אופי ורמת העונש משתנים. באופן כללי, העונש נע בין תקופת מאסר של 7 שנים ועד 20 שנים.

הסעיף המרכזי הוא של עבירת שוד קלאסית, שבמסגרתה הנאשם מבצע אקט אלים או מאיים לנקוט בו במהלך גניבה של נכס. כאן העונש יהיה עד 14 שנות מאסר. לשם השוואה, סעיף אחר עוסק בשוד מזוין: שוד שמתבצע כאשר הנאשם חמוש בנשק או בכל כלי אחר שמסכן את הקורבן וכאן העונש הוא עד 20 שנות מאסר.

אבל בסעיף ברמת חומרה נמוכה יותר, יש נסיבות של ניסיון לבצע שוד ובגינו נקבע עונש מקסימאלי של עד 7 שנות מאסר. במידה והניסיון גם נעשה בחבורה או תוך כדי הפעלת אלימות ושימוש בנשק, יכול להיות שהוא יחזור להיות עד 20 שנות מאסר.

 

היתרונות של התייעצות עם עורך דין פלילי

אחד היתרונות של התייעצות עם עו"ד עבירות שוד הוא שכך ניתן לרכז את התשובות לשאלות הנפוצות תחת קורת גג אחת. בגלל שמדובר על עורך דין פלילי, יש לו למשל את הידע הנדרש לגבי פסקי דין שניתנו בנסיבות דומות. אם פסקי הדין הללו יכולים לשרת את כתב ההגנה, עורך הדין גם יידע כיצד להשתמש בהם.

כל מי שנאשם בעבירות של שוד מזוין צריך להתייעץ עם עורך דין פלילי ולעשות את זה כמה שיותר מוקדם. מלבד היכרות עם ההבדלים בין סוגי עבירות והאופן שבו מתייחס אליהן החוק, הוא גם יכול ללוות את הנאשמים כבר בשלב של זימון לחקירה במשטרה.

 

מה המשמעות של זימון לחקירה במשטרה?

החוק מתייחס באופן שונה לעבירות של שוד, שוד בנסיבות מחמירות, ניסיון שוד ודרישת נכס באיומים. אבל בשביל להגיע לחקר האמת, יש צורך לבצע חקירה במשטרה. לכן, השלב הראשון מבחינת הנאשם מבוסס על התמודדות עם הזימון לחקירה עצמה.

המשמעות של חקירה במשטרה היא שכל מה שנאמר עלול לשמש כנגד החשוד. בשביל למנוע פליטות פה לא רצויות או חוסר הבנה, חשוב מאוד כבר בשלב הזה לערב עורך דין פלילי שיש לו את הניסיון בעבירות כאלה.

 

מאזניים וזכוכית מגדלת

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram