צבעי מים לקירות: עשה ואל תעשה

צבעי מים לקירות הם צבעים שקופים על בסיס מים אשר מיועדים ליישום על צבעים אקריליים. ניתן לשחק איתם וליצור אפקטים שונים ומיוחדים. המאמר יפרט מה עושים ולא עושים עם צבעי מים לקירות.

 

לשכור צבעים או לצבוע לבד?

כשמדובר על צביעת דירה יש לבחור בקפידה את הצבעים והגוונים אותם רוצים ליצור בצביעה נכונה בבית. הצבעים גורמים לבית להיראות בסגנון הרצוי ויוצרים הרמוניה אחידה שיכולה להיות אלגנטית ויפה אך לפעמים גם פחות. ולא מדובר רק על הצבעים אלא גם על טכניקת הצביעה. ישנם אנשים שמלכתחילה מעדיפים לבחור צבעים מקצועיים ומנוסים על מנת שיצבעו להם את הבית ולא להיתקל בתוצאות שיגרמו להם למפח נפש. חברה כמו השיפוצניקים או צבעים מקצועיים אחרים בוודאי יגיעו לתוצאות האידיאליות בשל ניסיונם הרב בצביעה ובמיוחד אם רוצים לעשות גם שימוש בצבעי מים לקירות.

 

שימוש בכלים ובטכניקות שונות

צבעי מים הם צבעים שקופים שהמטרה שלהם לייצר אפקטים מרשימים על קיר אחד או מספר קירות אותם מורחים על צבע אקרילי. על מנת למרוח אותם ולהגיע לאפקט הרצוי ניתן להשתמש בכלים ובטכניקות שונות כמו: מברשת מיוחדת, רולרים עם דוגמאות שונות, ספוגי ויסקוזה או אצות, בדים או יריעות ניילון מקומטות וכד'. למרות שאלו צבעים ידידותיים הן למשתמש והן לסביבה חשוב למרוח אותם בצורה נכונה באמצעות אחד הכלים. השיטה הבטוחה לצביעה עצמאית היא למרוח קטע קטן מהקיר ולראות כיצד האפקט מתקבל לפני שמורחים את שאר הקירות בבית.

 

באיזה צבעי מים לבחור?

צבעים על בסיס מים הם צבעים איכותיים כמו צבעים על בסיס שמן אך ללא ריח ומתייבשים מהר מאוד. כלומר, אין צורך בדילול שלהם עם טרפנטין או חומרים אחרים. ביחד עם זאת ישנה חשיבות לבחירה שלהם מכיוון שישנם סוגים שונים. למשל, פוליאור הוא צבע מים המיועד לקירות, לעץ ולמתכות שונות. צבע מסוג וורנית הוא מעין לכה שקופה וישנם צבעים אחרים שמתאימים יותר למשקופים ולדלתות עצמן. כמו כן, הצבעים מגיעים בגמורים כמו: משי, מט או מבריק. לפיכך, כאשר בוחרים בצבעי מים לקירות מומלץ לדעת בדיוק מה הסוג הנדרש ולאיזו מטרה.

 

במה משתמשים קודם?

תוצאות טובות יהיו רק כשצוברים ידע מבחינת הצביעה והתהליך שלה. כשמתכוננים לצבוע קירות צריך קודם כל לסתום חורים במלט או סיד, להחליק עם שפכטל ולייבש אותם. אין למרוח עליהם צבע עד שיתייבשו לגמרי כ-24 שעות. לאחר מכן מומלץ למרוח צבע יסוד הנקרא גם פריימר או צבע מקשר. זהו הצבע שיחזק את התשתית של הקירות ויהיה בסיס לצבעי האקריל בהם תשתמשו על מנת שיקבלו יציבות אופטימלית על הקירות. רק במידה והקירות צבועים כבר בצבעי אקריל אפשר לוותר על צבע היסוד. בשלב הבא לאחר שצבע האקריל מתייבש ניתן להשתמש בצבעי המים.

 

צבעי

אולי יעניין אותך גם