פציעות ספורט נפוצות והטיפולים בהן

פציעות ספורט שכיחות בקרב ספורטאים ואנשים העוסקים בפעילות גופנית. פציעות אלו יכולות לנוע בין נקעים ומתחים קלים ועד לפציעות קשות יותר הדורשות ניתוח. פציעות אורטופדיות הן פציעות המשפיעות על מערכת השרירים והשלד, הכוללת עצמות, שרירים, רצועות, גידים וסחוסים. במאמר זה נדון בפציעות הספורט הנפוצות ביותר ובטיפולים בהן.

 

נקעים

נקעים הם פציעות ברצועות, שהן הרקמות הקשות והסיביות המחברים עצמות זו לזו. נקעים מתרחשים כאשר רצועה נמתחת או נקרעת. האתר הנפוץ ביותר של נקעים הוא הקרסול, אך הם יכולים להופיע גם בברך, בפרק כף היד ובמפרקים אחרים. נקעים מדורגים לפי חומרתם, כאשר דרגה 1 היא נקע קל ודרגה 3 היא קרע מוחלט של הרצועה.

טיפול: הטיפול בנקע תלוי בחומרתו. לנקע קל, בדרך כלל מומלצת שיטת RICE (מנוחה, קרח, דחיסה והגבהה). זה כרוך במנוחה של המפרק הפגוע, מריחת קרח להפחתת נפיחות, עטיפת המפרק בתחבושת דחיסה והעלאת המפרק מעל רמת הלב. עבור נקעים חמורים יותר, ייתכן שיהיה צורך בקיבוע עם סד או גבס. במקרים מסוימים, ייתכן שיידרש ניתוח לתיקון רצועה קרועה.

דלקת בגידים

מתיחות שריר

מתחים הם פציעות בשרירים או בגידים, שהם הרקמות המחברים את השרירים לעצמות. מתיחות מתרחשות כאשר שריר או גיד נמתחים או נקרעים. האתרים הנפוצים ביותר של מתיחות הם שרירי ההמסטרינג בחלק האחורי של הירך והשרירים בגב התחתון.

טיפול: הטיפול במתיחת שריר דומה לזה של נקע. שיטת RICE מומלצת בדרך כלל למתיחות שריר קלים, בעוד שמתיחות שריר חמורים יותר עשויים לדרוש קיבוע עם סד או גבס. ניתן גם להמליץ ​​על פיזיותרפיה כדי לעזור להחזיר כוח וגמישות לשריר או לגיד הפגועים.

 

שברים

שברים הם שברים בעצמות ויכולים להתרחש כתוצאה מפגיעה פתאומית או מתח חוזר. ניתן לסווג שברים כפתוחים או סגורים, תלוי אם העצם פרצה דרך העור. ניתן לסווג שברים גם כעקורים או לא נעקרו, תלוי אם שברי העצם נמצאים במצבם הרגיל או שזזו ממקומם.

טיפול: הטיפול בשבר תלוי בחומרתו ובמיקומו. עבור שבר פשוט ללא עקירה, ייתכן שיספיק אימוביליזציה עם גבס או סד. שברים מורכבים יותר עשויים לדרוש ניתוח ליישור מחדש של העצמות ולייצבן באמצעות סיכות, ברגים או לוחות. ניתן גם להמליץ ​​על פיזיותרפיה כדי לעזור להחזיר כוח וטווח תנועה לאיבר הפגוע.

 

נקעים

פריקות מתרחשות כאשר עצם נאלצת לצאת ממקומה הרגיל במפרק. נקעים יכולים להתרחש כתוצאה מפגיעה פתאומית או מתח חוזר. האתרים הנפוצים ביותר של פריקות הם מפרקי הכתף, המרפק והאצבעות.

טיפול: הטיפול בנקע כרוך בהפחתת העצם הנקושה בחזרה למצבה הרגיל. זה נעשה בדרך כלל תחת הרדמה כדי למזער כאב ואי נוחות. לאחר שהעצם חוזרת למקומה, ייתכן שיהיה צורך בקיבוע עם סד או גבס כדי לאפשר לרקמות שמסביב להחלים. ניתן גם להמליץ ​​על פיזיותרפיה כדי לעזור להחזיר את הכוח ואת טווח התנועה למפרק הפגוע.

 

דַלֶקֶת הַגִיד

דלקת בגיד היא דלקת של גיד, שהוא הרקמה המחברת בין שרירים לעצמות. דלקת בגידים יכולה להתרחש כתוצאה ממתח חוזר או שימוש יתר. האתרים הנפוצים ביותר של דלקת בגידים הם הכתף, המרפק, שורש כף היד, הברך והקרסול.

טיפול: הטיפול בדלקת בגידים כולל מנוחה, קרח ותרופות אנטי דלקתיות להפחתת כאב ודלקת. ניתן גם להמליץ ​​על פיזיותרפיה כדי לעזור למתוח ולחזק את הגיד הפגוע. במקרים מסוימים, ייתכן שיהיה צורך בסד או גבס כדי לבטל את המפרק הפגוע ולאפשר לגיד להחלים. כדאי להתייעץ עם מומחה כמו ד"' רונן דבי אורתופד מנתח, באם יש פציעות גידים חמורות ברגליים.

דלקת בגידים

זעזוע מוח

זעזוע מוח הוא סוג של פגיעה מוחית טראומטית שיכולה להתרחש כתוצאה ממכה בראש או טלטלה פתאומית בגוף. זעזוע מוח יכול לגרום למגוון תסמינים, כולל כאבי ראש, סחרחורת, בלבול ואובדן זיכרון.

טיפול: הטיפול בזעזוע מוח כולל מנוחה והימנעות מפעילויות שעלולות לפגוע עוד יותר במוח. במקרים מסוימים, ניתן להמליץ ​​על טיפול קוגניטיבי ופיזיותרפיה כדי לסייע בניהול הסימפטומים ולשפר את ההחלמה. חשוב לפנות לטיפול רפואי אם אתה חושד שאתה או מישהו אחר סובל מזעזוע מוח.

 

מניעת פציעות ספורט

למרות שאי אפשר למנוע לחלוטין פציעות ספורט, ישנם צעדים שספורטאים יכולים לנקוט כדי להפחית את הסיכון שלהם לפציעה. אלו כוללים:

– חימום נכון לפני עיסוק בפעילות גופנית

– שימוש בטכניקה וצורה נכונים בעת ביצוע תרגילים ותנועות ספורט

– לבישת ציוד מגן מתאים, כגון קסדות, רפידות ופלטה

– הגדלת עצימות ומשך הפעילות הגופנית בהדרגה כדי למנוע פציעות שימוש יתר

– מנוחה ומתן זמן להתאוששות בין אימונים לתחרויות

 

סיכום

פציעות ספורט שכיחות בקרב ספורטאים ואנשים העוסקים בפעילות גופנית. פציעות אורטופדיות יכולות לנוע בין נקעים ומתחים קלים ועד לפציעות קשות יותר הדורשות ניתוח. פציעות הספורט השכיחות ביותר כוללות נקעים, מתיחות, שברים, נקעים, דלקות גידים וזעזוע מוח. הטיפול בפציעות אלו תלוי בחומרתן ובמיקומן.

למרות שאי אפשר למנוע לחלוטין פציעות ספורט, ספורטאים יכולים לנקוט בצעדים להפחתת הסיכון לפציעה על ידי חימום נכון, שימוש בטכניקה וצורה נכונים, לבישת ציוד מגן מתאים, הגדלת עצימות ומשך הפעילות הגופנית בהדרגה, ומתן זמן לפעילות גופנית. התאוששות בין אימונים לתחרויות.

דלקת בגידים

אולי יעניין אותך גם

6 עובדות שלא הכרתם על אוזמפיק!
בריאות

6 עובדות שלא הכרתם על אוזמפיק!

קיימת תרופה פופולארית להרזיה שנרכשת בשנים האחרונות. עם התקופה הזו של עמידות וגיוס נתונים, חשיבותה של תרופה זו במאבק בהשמנה ובשמירה על משקל תוכל להתבטא

קרא עוד »