6 סיבות לעשות הסכם ממון

מי מכם לא שמע אי פעם על סכסוך כספי גדול של זוג שלא עשה הסכם ממון? כמה הפרידה הייתה קשה, היא לקחה לו את המרצדס שהייתה לו לפני שהכיר אותה, הוא לא מסכים להשאיר לה את הדירה המשותפת שרכשו.

במקרה הטוב, הזוג ללא ילדים עדיין והם לא חלק מהסכסוך הזה.

במקרה הפחות טוב – הילדים, החמות וכל העולם עד לגירושין וסכסוך על כסף.

 

הנה כמה סיבות שישכנעו אתכם למה כדאי לעשות הסכם ממון:

חלוקת רכוש בצורה מסודרת

הסכם ממון עוזר לחלק את הרכוש בצורה מסודרת ומוגדרת מראש, בצורה שונה לפעמים ממה שקבוע בחוק.

 

הליך זול ופשוט

הפרוצדורה של הסכם ממון בפני בית משפט היא תהליך זול, מהיר וקל יחסית.

 

הסכם ללא סנקציות

הסכם ממון אינו יכול לכלול סנקציות כספיות בשל אי מתן גט או קבלת גט. סעיפים אלו יבוטלו ממילא מחשש ל"גט מעושה", שהינו גט אשר אינו ניתן בהסכמה, כנדרש בהלכה היהודית.

 

הפרדה בין סוגי הרכוש

ישנם למעשה 2 סוגים של רכוש: רכוש קיים ורכוש עתידי. הרכוש הקיים הוא רכוש שכל אחד מבני הזוג השיג בכוחות עצמו לפני הנישואין. רכוש עתידי הוא רכוש אשר ייצבר במהלך תקופת הנישואין של בני הזוג. בהסכם ממון ניתנת האופציה להחליט כיצד יחולק כל אחד מסוגי הרכוש.

 

הקניית ביטחון לזוג

יותר ויותר זוגות פוחדים למסד את הקשר בעקבות חשש מאפשרות של גירושים עתידיים, ומהתמודדות עתידית עם חלוקת הרכוש לפי חוקי המדינה. מטרתו של הסכם הממון היא לשמר את האינטרסים של כל אחד מבני הזוג, ובכך להקנות להם רשת ביטחון ושקט נפשי במקרה של פרידה.

 

נתונים ארציים

בעבר היה מדובר בתופעה לא מאוד שכיחה, אך בימינו אחוזי הגירושים הם גבוהים למדי. לפי נתונים של הנהלת בתי הדין הרבניים, בשנים האחרונות מתגרשים בישראל מעל 10 אלף זוגות בכל שנה. אמנם תמיד נקווה לכך שהסטטיסטיקה הזאת תפסח עלינו, אך במידה ולא – התנהלות נבונה מבעוד מועד יכולה לפתור בעיות עתידיות.

 

אז לסיכום

ישנן כמה וכמה סיבות טובות מדוע מומלץ לעשות הסכם ממון. מדובר בהליך פשוט וזול אשר נועד לתת לבני הזוג ביטחון עתידי, מבטח את זכויותיהן העתידיות ומקל על העניין הלא פשוט של חלוקת רכוש. עם זאת, חשוב לזכור שמדובר בנושא שהוא בדרך כלל טעון למדי. ולכן, שימו לב – אל תאפשרו לכך לפגוע במערכת היחסים שלכם. חתמתם על ההסכם ממון? ״סגרתם״ את הנושא? יופי. אין לכם צורך בהסכם הזה ביומיום. שימו את ההסכם במגירה עם מפתח (רק אל תאבדו את המפתח, כן?) ואם יגיע יום ותיפרדו – רק אז הוציאו אותו. ועד אז, עשו את המיטב להשאירו במגירה.

 

משקל

אולי יעניין אותך גם