סוגי ברכונים וההבדלים בניהם

באירועים רבים או סתם בבתים של אנשים דתיים אנחנו נתקלים בברכונים. הברכון הוא ספרון קטן שבו כתובים טקסטים שונים, ואנחנו יכולים לשאול את עצמנו מהו בדיוק הברכון, ומה מבדיל אותו מספרי קודש אחרים. בנוסף, כיום יש סוגים רבים של ברכונים ואנחנו עלולים למצוא את עצמנו מבולבלים כאשר אנחנו רוצים להבדיל ביניהם. כאן נספר לכם על סוגי ברכונים שונים.

 

ברכון

כדי לדבר על מהם ברכונים, חשוב לחזור אחורה ולהבין מהי ברכת המזון. ביהדות, לפני ואחרי אכילה אנחנו מודים לה' על האוכל אותו הוא סיפק לנו. רוב הברכות הן קצרות והן מכילות משפט אחד, אך כאשר אנחנו אוכלים לחם המצב שונה. לאור החשיבות הרבה שהייתה ללחם בעולם העתיק, יש ביהדות ברכה מיוחדת על אכילת לחם, ובסיום האכילה אנחנו צריכים לברך את ברכת המזון.

הברכה הזו ארוכה משאר הברכות, וכדי שלא נמצא את עצמנו מתבלבלים במהלך הברכה הומצאו הברכונים שפשוט מכילים את הטקסט אותו אנחנו צריכים לומר. כיום ניתן לראות ברכונים בשלל מקומות, אך אם נתבונן בברכונים הללו מהר מאוד נגלה שיש הבדלים רבים ביניהם. אז כדי שתבינו מה בדיוק ההבדלים ביניהם, אנחנו כאן כדי לספר לכם על ההבדלים המרכזיים שיוצרים את השוני.

ברכות

נוסח

ההבדל הראשון הברכונים נוגע לנוסח שלהם. לאור העובדה שהיהודים במשך השנים היו פזורים במקומות שונים ברחבי העולם, בכל מקום התגבש טקסט אחר שבו נאמרת ברכת המזון. באופן כללי המבנה של הברכה נשאר זהה, והוא תמיד מורכב ממספר זהה של הברכות, אולם במילים עצמן יש שינויים מסוימים. אז בקניית ברכון חשוב להקפיד לקנות ברכון בנוסח שמתאים לנוסח שאתם רגילים.

 

מה הברכון מכיל

כאמור, במקור הברכון הכיל רק את הטקסט של ברכת המזון, אולם עם השנים התווספו אליו עוד ועוד טקסטים. כיום בברכון אנחנו יכולים למצוא זמירות שבת, שהן שירים שאותם נוהגים לשיר במהלך סעודות שבת. בדרך כלל בברכון יש גם את סדר הקידוש, ההבדלה ותפילות שונות שאותן אומרים לפני הסעודות. אפשר לומר שהיום הברכון פשוט הפך להיות הסידור של הבית.

כיום יש ברכונים שאפילו לא מכילים את ברכת המזון אלא תפילות אחרות כמו פרק שירה, ברכות השחר, תיקון הכללי וכיו"ב. השם ברכון נשאר כביטוי לספר קטן שמכיל תפילה מסוימת ולא את כל התפילות כמו הסידור, אבל חשוב לדעת שכיום לא כל ברכון מכיל את ברכת המזון.

 

לסיכום

ברכון הוא ספרון קטן שמכיל טקסטים חשובים. החלק הבסיסי ביותר בכל ברכון הוא כמובן הנוסח של ברכת המזון, וזה מה שהופך את הברכון לחפץ שמונח על הרבה מאוד שולחנות בבתים יהודים. מעבר לכך ניתן למצוא בברכונים זמירות שבת, סדר הקידוש, הבדלה ועוד תפילות שאותן אומרים במהלך השבת. חשוב לזכור לקנות ברכון בנוסח שלכם, כדי שתוכלו לברך מתוכו כפי שהתרגלתם.

ברכון

אולי יעניין אותך גם