מרכז גמילה – כלי להעלמת ההתמכרות או בזבוז זמן

אדם עוסק בשאלה האם הוא צריך להתחיל טיפול גמילה הכולל שהות במרכז גמילה, כאשר הוא מצוי בצומת בחייו בה הוא נדרש לבחור בין שליטה לאבדן שליטה.

שאלת הכדאיות של הליך גמילה מדמה התנגשות בין גישה אופטימית לגישה פסימית, אולם השאלה שצריכה להישאל היא לא שאלה של כדאיות אלא מהו הכלי הטוב ביותר שיכול לסייע לאדם המכור להשיב את השליטה לחייו.

 

סוגי התמכרות

ישנם סוגים רבים של התמכרות כאשר ניתן להפריד באופן גס בין התמכרות לחומרים לבין התמכרות לפעילות. החומרים הנפוצים הגורמים להתמכרות הם סמים מסוכנים, תרופות מרשם מסוימות, אלכוהול וסיגריות.

לצד החומרים אשר גורמים להתמכרות אשר יש לה היבטים פיזיולוגיים מובהקים, קיימות התמכרויות הנוגעות לפעילות נטולת שימוש בחומרים חיצוניים וההתמכרות היא למעשה לתחושה המלווה פעילות זו. כך למשל, ניתן לציין לדוגמה התמכרות לקניות, התמכרות להימורים והתמכרות למין.

 

מהו מרכז גמילה

מרכז הגמילה הוא הבית הטיפולי עבור המכור אשר זקוק לעזרה בהשבת האיזון לחייו וקבלת כלים להתמודדות עם התמכרותו. הליך הגמילה אינו כולל רק יצירת שליטה אלא גם שימור של שליטה זו – משימה שאינה נגמרת אף פעם. מרכז הגמילה הוא המקום בו נרכשים הכלים ליצירת מנגנון שליטה זה. ניקה ישראל מרכז גמילה במרכז הארץ הוא דוגמה למרכז מסוג זה.

 

למי מתאים הליך טיפולי במרכז גמילה

כל אדם אשר זקוק לטיפול בהתמכרות, יכול להיתרם מטיפול במרכז גמילה. מטרת השהות במרכז היא לטפל בהיבט הפיזי של המטופל אשר נגרם מחשיפה לחומר הממכר או זמינות הפעילות הממכרת לצד טיפול בהיבט הנפשי אשר הביא את המטופל לעשות שימוש תכוף בחומרים ממכרים.

אחת הטענות הנוגעות להתמכרות גורסת כי התמכרות היא תולדה של בעיה אישיותית או אירוע שיצר מורכבות אישיותית אשר מוצאת מענה לא בריא ומסוכן בהתמכרות. התחושה הפיזית והנפשית שמעניק החומר הממכר או הפעילות הממכרת מעניקים מענה לאותה בעיה או מורכבות אישיותית.

 

היתרון של מרכז גמילה על פני גמילה עצמית

כאשר אדם נמצא בצומת בחייו בה הוא זקוק להליך של גמילה מהתמכרות, כל עזרה חיצונית היא בעלת ערך ועזר. במרבית המקרים, העזרה החיצונית היא שתכריע האם הטיפול יצליח או לא. כל אדם המצוי במצב התמכרותי נדרש לבחור את אופן התמודדותו עם הגמילה.

במקרה של מרכז גמילה, העזרה החיצונית היא מקיפה ומכוונת להוציא את הנגמל מסביבתו הקודמת, אל תוך מרחב בטוח ושקט שבו יוכל לגעת בגורמים שהביאו אותו למצב בו תפקודו סובב את החומר או הפעילות אליה הוא מכור. השילוב של טיפול פרטני וטיפול במסגרת קבוצה, כפי שניתן במרכזי גמילה, הוא בעל פוטנציאל ליצירת שינוי מחשבתי שקשה לייצר באופן עצמאי.

 

מרכז גמילה – לטפל בהתמכרות באופן יסודי

התמכרות היא שיבוש של מרקם החיים ומיקוד תשומת הלב לסיפוק הצורך הגופני בחומר הממכר לצד סיפוק צורך הנפשי שמקבל מענה הרסני בתחושה שנגרמת כתוצאה מהחומר הממכר. הזמן האבוד המנוצל בלעדית לסיפוק הצרכים הללו הוא כאין וכאפס לעומת הזמן אשר אורך הליך גמילה. לכן, כאשר מדובר במרכז גמילה, לא רק שלא מדובר בבזבוז זמן אלא בדאגה לעתיד בריא.

 

קוביות

אולי יעניין אותך גם

6 עובדות שלא הכרתם על אוזמפיק!
בריאות

6 עובדות שלא הכרתם על אוזמפיק!

קיימת תרופה פופולארית להרזיה שנרכשת בשנים האחרונות. עם התקופה הזו של עמידות וגיוס נתונים, חשיבותה של תרופה זו במאבק בהשמנה ובשמירה על משקל תוכל להתבטא

קרא עוד »