מימון מובנה

מימון מובנה הנקרא גם "איגוח" הוא כלי יעיל בכלכלה, המאפשר גיוס הון מהיר על סמך מכירת אחוז מהכנסותיו העתידיות של כל גוף הנעזר בכלי זה. מימון מובנה מתאים בעיקרו לתאגידי ענק, כאשר הלוואה פשוטה אינה מספיקה לצורכיהם.

בעוד אתם מנסים להסביר לעצמכם מהו מימון מובנה, שימו לב כי מדובר סך הכל בשטר הון הפועל בשיטה מעט שונה. בעזרת גורם מתווך, נמכרות אגרות חוב תמורת תזרים מזומנים של הגוף הזקוק למימון. במידה ותזרים המזומנים יורד באופן דרסטי, בעלי שטר ההון יסבלו מאי תשלום לאור התנאים המקלים של המימון המובנה.

 

השחקנים הבולטים המשתמשים במימון מובנה

סוגי איגוח החוזרים על עצמם ובולטים על פני השאר הם איגוח תשלומי ארנונה, איגוח שכירות מדיור, איגוח תשלומי חנייה, וכמו כן איגוח תזרימי מזומנים של תאגידי מים. כפי שניתן לראות, לרוב מדובר בגופים עירוניים הזקוקים למימון רחב, והם מדורגים לפי רמות סיכון שונות לאור השקעה בהם. אל הדירוג מצטרפת ריבית המותאמת לרמות הסיכון של הגופים.

 

הסיכונים הטמונים במימון מובנה

ההשקעה באג"ח מסוג זה מעלה לבטים רבים, שכן במידה ולא הוערכו הסיכונים הכרוכים בעסקה כראוי, המשקיעים יהיו הראשונים להיפגע. מצב זה נוצר משום שסוג אג"ח זה אינו מתחייב להחזיר סכום כסף מסוים (למעט תנאים ספציפיים הנגזרים בהתאם לכל עסקה), אלא מאפשר למשקיעים להנות מתזרים מזומנים אשר נתון לשינויים.

 

הפרמטרים המרכזיים הנלקחים בחשבון בעת דירוג עסקאות מימון מובנה

בהינתן ואנו רוצים לאמוד את הרווח הפוטנציאלי, והאיתנות של תזרים המזומנים, יבדקו מספר נקודות הנוגעות לאמינותו של הגוף טרם העסקה. כמו כן תיבדק ההסתברות להפסדים כתוצאה מכשל כזה או אחר, ויילקחו בחשבון בעיות וכשלי עבר.

למרות בדיקות אלו, אין לדעת בוודאות כיצד יראה שוק מסוים, וניתן אך ורק לשער. לדוגמה, ניתן לראות כי בשנה החולפת, מגפת הקורונה שינתה רבות את תזרימי המזומנים של מרבית הגופים במדינה, כאשר כמובן לא ניתן היה לחזות זאת טרם המגפה.

 

יתרונות החברה בשימוש במימון מובנה

כתוצאה משימוש בכלי מימון זה, החברה זוכה למספר רב של מקורות אשראי, ובכך גם פוחתת התלות בתקציבים חיצוניים (לעיתים קרובות ממשלתיים), והחברה נהנית מעצמאות גבוהה יותר בכל הנוגע לקבלת החלטות. בנוסף, אין ספק כי מדובר בכלי זול ובעל סיכון נמוך לחברה המשתמשת במימון המובנה.

 

האם נדרש דירוג עסקאות של מימון מובנה?

דירוג עסקאות אלו הינו הכרחי למדיי, שכן ישנם מקומות רבים בהם ניתן ליפול בין הכיסאות. דירוג העסקה יאפשר לגוף בוחן להעמיק ולזהות את רמת המהימנות של החברה, וכמו כן לוודא כי החברה אכן תוכל לעמוד בהתחייבויותיה. שימוש בכלי זה מאפשר לכלל הצדדים את היכולת לנסח תנאים מתאימים על פיהם תתקיים העסקה.

שטרות ומטבעות

אולי יעניין אותך גם

תשלום מס שבח
פיננסים

מי פטורים מתשלום מס שבח?

מי שאינו בקיא בענייני הנדל"ן עלול לא להכיר את החוקים הנוגעים למס שבח. החוק קובע שעל כל רווח שנוצר בעקבות עסקת נדל"ן על המרוויח לשלם

קרא עוד »
דולרים
פיננסים

המדריך המלא לקרנות פנסיה

בעולם אידאלי, כולנו היינו לומדים כמה שנים, מתחילים לעבוד ואחרי 40 שנה פחות או יותר יוצאים לגמלאות. את המשכורת שקיבלנו באותן 40 שנה, תחליף קצבה

קרא עוד »