מה תפקידו של היועץ לעסקים?

יועץ עסקי יכול לספק לעסק או למנהל נקודת מבט מקצועית , חיצונית ובלתי תלויה לגבי אופן ההתנהלות של העסק. היועץ נדרש להתוות לעסק את הדרך להצלחה ולזהות מקומות בהם  נדרש שיפור.  ייעוץ עסקי יכול להיות רלוונטי בכל שלב במחזור החיים של העסק החל משלב ההקמה ועד ליציאה ממשבר. במאמר זה נרחיב לגבי תפקידו של היועץ ותהליך עבודתו עם עסקים.

 

תחומי אחריות

תחומי האחריות והתפקידים של יועץ לעסקים כולל סיוע בבניית תכנית עסקית וייעוץ לגבי הכדאיות וההיתכנות הכלכלית של עסק חדש ופעילותו. היועץ יכול לספק סיוע והכוונה בניהול העסק לרבות בכל הנוגע לכספים, שיווק, פרסום, כוח אדם, ייצור והיבטים רבים נוספים בעסק פעיל. יועץ לעסקים יכול לנתח את פעילות העסק, לאתר נקודות חולשה ולגבש תוכנית חדשה.

 

שלב המיפוי

תפקידו של יועץ לעסקים הוא ללוות את החברה בשלבים מובנים לעבר הצלחה כלכלית. בשלב הראשון, היועץ לומד לעומק את העסק. המיפוי כולל לא רק סיפורים והיסטוריה, אלא גם נתונים, חשבונות, מצב מכירות, הלוואות וכל מה שקורה ומתרחש בעסק. הדבר חיוני על מנת להבין מה מנהל כראוי והיכן יש מקום לשיפור של היעילות והניהול.

 

שלב הניתוח

לאחר איסוף המידע היועץ לעסקים מנתח את הנתונים, ובוחן את הפוטנציאל לקידום העסק. לעיתים כל מה שנדרש הוא החדרת כלים שיווקיים חדשים להגברת קצב המכירות ולעיתים יש צורך בשינויים מהותיים של אופן ההתנהלות. בהתאם לניתוח המעמיק של היועץ הוא בונה תוכנית עסקית כוללת על מנת להניע את השינוי הנחוץ בכלל ההיבטים הרלוונטיים.

 

שלב הליווי

בשלב זה היועץ מלווה את בעלי העסק ומנהליו ליישום התוכני החדשה בשטח. ליווי עסקי לשינוי הוא תהליך משותף ורגשי של הבעלים יחד עם המלווה כאשר היועץ ממש נעשה שותף בניהול העסקי. משך הזמן הנדרש לליוויי עשוי להשתנות בהתאם לעומק השינוי הנדרש ולמשך הזמן שיידרש בפועל ליישומו.

 

טווח קצר או ארוך

ייעוץ עסקי  יכול לכלול ליווי אסטרטגי ארוך טווח של הפעילות השוטפת, על כל המשמעויות הנובעות מכך ולחילופין היועץ יכול לסייע בבניית תכנית ממוקדת למתן פתרון של בעיה נקודתית. בייעוץ עסקי ההחלטות מתקבלות על סמך ניתוח רוחבי של כלל פעילות העסק תוך התחשבות בשלל היבטים של הבעיה או האתגר.

פעמים רבות לאחר שמתחילים בתהליך של ייעוץ עסקי נקודתי ולאחר שחווים בו הצלחה ממשיכים אל ליווי עסקי מקיף ומשמעותי יותר. דבר זה מאפשר להיכנס בצורה מדורגת לתהליך של הייעוץ ולצבור בטחון והצלחות.

 

סיכום תפקידו של יועץ לעסקים

לסיכום הנושא, תפקידו של יועץ לעסקים הוא לבחון כל עסק לעומק ולהתאים לו את הפרקטיקה המדויקת והמותאמת אישית שתספק לו תוצאות. הייעוץ יכול לסייע לבעלי עסקים להגשים את עצמם ולמצות את הפוטנציאל האגור בעסק שלהם. באמצעות הייעוץ ניתן להוביל צמיחה עסקית, להביא לשיפור תזרים מזומנים, לשנות את אופן ניהול הכספים וכן הלאה.

מחשב נייד

 

אולי יעניין אותך גם