מה היא החבות המשפטית בישראל לחלל הנקה לעובדת?

כולנו יודעים שהעולם התחיל להתקדם, והיום לנשים מניקות יש זכויות רבות, המגיעות להן לפי חוק. אם זה שעות הנקה, עליהן הן מקבלות תשלום, ואם זכאות להדרכות לגבי הנקה, והטבות נוספות. האם ישנה חובה משפטית למקום לעבודה ליצור חלל הנקה לעובדת? כל הפרטים במאמר שלפניכם.

 

זכויות נשים מניקות

לפני הכל, צריך להגיד שהמדינה מאוד מעודדת הנקה של תינוקות, כלומר, משרד הבריאות מאוד מעודד זאת. השאלה איך זה עובד עם עידוד נשים לתעסוקה ויציאה לעבודה. בדיוק לשם כך, ישנן מספר זכויות המגיעות לנשים מניקות. בין השאר, כל יולדת זכאית להדרכה בנושא הנקה, כל יום בימי האשפוז בבית החולים.

לאחר מכן, ביציאה הביתה, אפשר לקבל הדרכה ותמיכה בנושאי הנקה בתחנה לבריאות המשפחה, הידועה בכינוי "טיפת חלב". מלבד זאת, נשים מניקות זכאיות להיעדר מהעבודה שעה אחת ביום ללא ניכוי מהשכר, וזאת במשך 4 חודשים מתום חופשת הלידה, לצורך הנקה. בנוסף לכל זה, המערכת הממשלתית, תומכת מאוד במניקות ובתקנון שירות המדינה, אליו כפופים עובדי המדינה, יש חובה להקצות חדר, לאימהות מניקות לשם שאיבת חלב.

ביאמבה

אז האם אכן יש חובה מבחינה משפטית למעסיק לדאוג למניקה לחלל עבודה?

התשובה תלויה הרבה בשאלה איפה את עובדת, כנראה שלפי חוק, אין למעסיק רגיל חובה למצוא לך מקום להנקה, או לשאיבת חלב. ועדיין, נציבות שירות המדינה, מחייבת את הכפופים לה, כלומר, עובדי המדינה, משרדי הממשלה והרשויות השונות, לדאוג, בהתאם לפסקה 33.37 לתקנות שירות המדינה, לחדר, אחד או יותר, במבנה של המשרד, שמיועד לנשים מניקות, בדרך זה לשאיבת חלב.

 

האם יש חפצים שצריך שיהיו בחלל ההנקה?

תופתעו לשמוע שחובת החלל כוללת גם מספר פריטים שצריכים להיות בחדר, ואולי תוכלו למצוא אביזרים כאלה באתרים כמו ביאמבה. אם זה שיהיה מקום נוח לישיבה, עבור מספר עובדות בו זמנית, אם זה שקע חשמלי. אם זה מקרר קטן לאחסון החלב אחרי השאיבה, וכמובן, אמצעים לשטיפת ידיים, כלומר סבון ומים.

בנוסף, הנציבות מחייבת להעמיד לרשות המניקות, חומרי הסברה של משרד הבריאות. חומרי הסברה אלו מדברים על העקרונות לשאיבת חלב אם ואחסונו. ושוב, מקום העבודה מחויב, וזאת לי חוק, לתת סך זמנים מספק להנקה או שאיבה, סך הכל, העובדת זכאית לשעה לצורך שאיבת החלב. שימו לב שהזכאות הזאת אינה פוגמת בזכאותה ליום עבודה קצר יותר על פי התקן, כמו כל הורה שיש לו ילד מתחת לגיל 4.

לסיכום, אחד הדברים שכנראה תוכלי למצוא במקומות כמו ביאמבה זה אביזרים שונים לחדר ההנקה. מומלץ מאוד להיכנס לביאמבה ולמצוא את האביזרים המתאימים לך. פני אל המעסיק שלך, ובקשי ממנו להביא כמה מהאביזרים לעבודה. אם הוא באמת מעסיק טוב, הוא לא אמור יותר מדי להתנגד, ולך ולחברותייך זה בטח יועיל, ויעזור.

ביאמבה

אולי יעניין אותך גם