מה ההבדל בין לימודי הנדסאי חשמל לבין לימוד חשמלאי מוסמך?

חושבים על מסלול החיים העתידי שלכם ומתלבטים בין לימודי הנדסאי חשמל לבין לימודי חשמלאי מוסמך? מאמר זה יסכם את ההבדל המרכזי בין שני סוגי הלימודים כך שתוכלו להסתייע בהבנה עבור סוג הלימודים הראוי עבורכם!

 

מה הם תנאי הקבלה?

ההבדל הראשון בין לימודי הנדסאי חשמל לבין לימודי חשמלאי מוסמך נעוץ קודם כל בתנאי הקבלה ללימודים. בלימודי הנדסאי חשמל תצטרכו על מנת להתקבל ללימודים להוכיח כ אתם בעלי תעודת בגרות מלאה או בעלי ציון חיובי בשלושת מקצועות הבגרות: מתמטיקה, אנגלית ועברית.

שימו לב! במידה ואתם בני 35 פלוס, תוכלו להסתפק אך ורק בהוכחה כי אתם בעלי 12 שנות לימוד לצורך קבלה. לעומת זאת, עבור לימודי חשמלאי מוסמך, הדרישה לקבלה ללימודים היא אך ורק הוכחת 12 שנות לימוד.

 

מהו מבנה הלימודים?

מבנה הלימודים עבור הנדסאי חשמל שונה ממבנה הלימודים עבור חשמלאי מוסמך. לימודי הנדסאי חשמל מורכבים משני מסלולי בחירה. מסלול לימודי יום המורכב מארבעה סמסטרים ומסלול משולב של לימודי ערב וימי שישי המורכב משישה סמסטרים.

כמו כן, במידה ואתם מעוניינים ללמוד הנדסאות אלקטרוניקה, תוכלו להשתתף בתכנית מקוצרת לקראת תואר בחשמל. לעומת זאת, מבנה הלימודים בלימודי חשמלאי מוסמך מורכבת מ-850 שעות הוראה כאשר הלימודים יכולים להתקיים פעמיים בשבוע במבנה של לימודי ערב.

 

מהי תכנית הלימודים בכל אחד מהמסלולים?

תכנית הלימודים בלימודי הנדסאי חשמל כוללת נושאי לימוד כלליים כמו מתמטיקה, אנגלית, פיזיקה ומבוא למדעי המחשב אך גם תכנים ייעודים כמו תורת החשמל והרשת, מתקני חשמל, מערכות הספק, אלקטרוניקה ועוד. כמו כן, הלימודים כוללים מעבדות למידה בתחום החשמל, בקרה, מתקני חשמל ופיקוד.

לעומת זאת, בלימודי חשמלאי מוסמך, תכנית הלימודים מורכבת ממקצועות מבוא כמו מתמטיקה, אנגלית, ופיסיקה אך גם ממקצועות ייעודיים כמו תורת החשמל, תקני החשמל, מכונות חשמל, ועבודות מעשיות בחשמל.

 

מה לאחר התואר?

לאחר התואר, קיימים הבדלים בין בחינות ההסמכה של הנדסאי חשמל לבין בחינות הסמכה של חשמלאי מוסמך. חשמלאי מוסמך צריך לעבור בחינה מטעם משרד הכלכלה על מנת תעודת גמר של חשמלאי מוסמך מטעם משרד הכלכלה. לעומת זאת, הנדסאי חשמל צריך לעבור מבחנים חיצוניים בתורת החשמל, מערכות פיקוד ובקרה, מכונות חשמל ועוד.

בסיום תכנית הלימודים, כל עוד הנדסאי החשמל עמד בכל הקריטריונים של התכנית ועבר את המבחנים החיצוניים, הוא יהיה זכאי לרישיון חתימה תכנון וביצוע של מתקנים חשמליים בגדלים העומדים על 630/3 אמפר.

 

לסיכום,

אם אתם עדיין מתלבטים בין מסלולי הלימוד השונים. כדאי לכם לבחון את משך זמן הלימודים העתידי ויכולת השתלבותו עם אורח חייכם. כמו כן, בדקו מה הן אפשרויות העבודה הפוטנציאליות עבור כל תכנית לימודים ולאיזה אופי עבודה אתם יותר מתחברים. כך תוכלו להיות בטוחים שאתם בוחרים במסלול המתאים לכם ביותר על מנת שתפיקו את המרב מבחירת התואר.

הנדסת חשמל

אולי יעניין אותך גם

אדם שנבחן בחדר עם בוחנים אחרים
לימודים

כמה זמן מומלץ להתכונן לפסיכמוטרי?

הבחינה הפסיכומטרית בישראל מהווה כלי מפתח המשמש ארגונים להערכת היכולות הקוגניטיביות, תכונות האישיות והכישורים של המועמדים. הבחינה כוללת תשעה פרקים שונים הבוחנים את המועמדים בשלוש

קרא עוד »
הגדרות אקדמיות
לימודים

7 עקרונות חשובים לדיבייט

דיון הוא כלי חיוני בטיפוח חשיבה ביקורתית, תקשורת יעילה וחתירה לאמת. בין אם זה מתרחש במסגרות אקדמיות, בפורומים פוליטיים או בשיחות סתמיות, דיבייט מאפשר לאנשים

קרא עוד »
מאמרים אקדמיים
לימודים

מאגרי מאמרים אקדמיים מומלצים

בין אם אתם סטודנטים לתואר ראשון או תארים מתקדמים, כתיבת עבודה אקדמית נחשבת לאחת המטלות המאתגרות ביותר במהלך הלימודים, מה שמוביל סטודנטים רבים לדחיית המטלה,

קרא עוד »
נושא שכדאי ללמוד היום
לימודים

איזה מקצוע כדאי ללמוד היום?

אם בעבר ילדים נשאלו מה החלום שלהם והיו מחזירים תשובות כמו כבאים, כדורגלנים, מדענים או אסטרונאוטים, היום המצב שונה בתכלית. הדורות האחרונים כבר יודעים שהכיוון

קרא עוד »