מהם הבדלים בין עמדת טעינה חד פאזית לתלת פאזית

בהתקנה של עמדות טעינה לרכבים חשמליים אנחנו נתקלים בשתי סוגי עמדות. כאן נספר לכם על ההבדל בין העמדות, ומה אמור להשפיע על הבחירה שלכם איזו עמדה להתקין אצלכם. 

 

מהי בדיוק פאזה

פאזה היא כינוי להספק החשמל שמגיע אל הלקוח. בחברת החשמל זורם חשמל בהספק גבוה מאוד, שלא מתאים לצריכה הפרטית שלנו בבית. לאור זאת החברה מפחיתה את עוצמת החשמל כדי שיגיע אלינו בצורה בטוחה. פאזה היא יחידת מידה שמבטאת את ההספק שמגיע לכל בית. בעקבות העלייה בצריכת החשמל, נכנס השימוש בהספק תלת פאזי, שמשלש את הספק הפאזה.

עמדת טעינה תלת פאזית

עמדות טעינה

עמדות הטעינה גם הן נחלקות לשני סוגים מרכזיים על פי הספק החשמל שלהם. עמדת טעינה תלת פאזית היא כזו שמקבלת הספק חשמל גבוה יותר ביחס לעמדת הטעינה החד פאזית. לכל אחת מהעמדות יש את היתרונות שלה, אך ברור שהעמדה התלת פאזית מאפשרת לכם לקבל חשמל בהספק גבוה יותר. מבחינה מעשית, השאלה איזו עמדה להתקין תלויה בשני נתונים חשובים.

 

סוג הרכבים

בעולם הרכבים החשמליים יש שני סוגי רכבים. הסוג הראשון הוא רכבים שמונעים באופן מוחלט על ידי חשמל ללא צורך כלל בתדלוק. עבור הרכבים הללו, שקע החשמל הוא בדיוק כמו תחנת הדלק של רכבים רגילים, וכדי להטעין אותם במהירות כדאי שתהיה לנו עמדת תלת פאזית.

מנגד, ישנם רכבם שמונעים בצורה היברידית, כלומר חלק על ידי חשמל וחלק על ידי דלק. לרכבים כאלו דרושה אספקת חשמל הרבה יותר נמוכה, ולכן עבורם גם עמדה חד פאזית תוכל לעשות את העבודה. עם זאת, יש מקרים שבהם גם עמדה חד פאזית תוכל להתאים לרכב חשמלי מלא.

עמדת טעינה תלת פאזית

מספר הרכבים שיכולים להיטען

הבדל נוסף הוא כמובן במספר הרכבים שאותם ניתן להטעין בו זמנית. כל עוד העמדה שלכם היא חד פאזית, זה נהדר עבור רכב אחד, אולם ברגע שתצטרכו להוסיף עוד רכבים שיקבלו טעינה זה כבר פחות מתאים. לאור זאת, בבתים משותפים או במקומות ציבוריים שבהם אתם רוצים להתקין עמדת טעינה, אין מנוס אלא ללכת על האפשרות של עמדה תלת פאזית, שתאפשר טעינה מרובה בו זמנית.

אם העמדה שלכם היא עמדה שנמצאת בחניה פרטית, ייתכן שעמדה חד פאזית תספיק. בעמדה שלכם תוכלו להשאיר את הרכב החשמלי כל הלילה, ושעות הלילה יאפשרו לו לחזור אליכם בבוקר עם סוללה מלאה.

 

לסיכום

בהתקנה של עמדת טעינה לרכב חשמלי עומדות בפנינו שתי אופציות מרכזיות. האופציה הראשונה היא עמדת טעינה חד פאזית, שטובה בעיקר עבור הטענה של רכב יחיד או רכב שלא מונע באופן מוחלט על ידי חשמל. מנגד, העמדה התלת פאזית היא עמדה בעלת הספק חשמל הרבה יותר גדול, והיא זו שתתאים בבתים משותפים או בעמדות טעינה ציבוריות, כך שמספר רכבים יוכלו להיטען יחד.

עמדת טעינה תלת פאזית

אולי יעניין אותך גם