מהי תאונת עבודה ומהן הזכויות המגיעות לאחר הפגיעה

האם תאונת דרכים שעובד נכח בה בדרכו אל העבודה הינו תאונת עבודה? ומה לגביי עובדת שנפגעה בזמן עבודה מהבית? מהן הפגיעות שנחשבות חלק מהגדרתה של תאונת עבודה? את מי ניתן לתבוע ואיך? איך מתמודדים עם תקופת

הזמן בה לא ניתן לעבוד לאחר הפגיעה ומה שאר הזכויות?

 

אילו פגיעות נחשבות כתאונת עבודה?

הגדרתה של תאונת עבודה הינה רחבה מאוד, היא כוללת כל פגיעה ונזק נפשי או פיזי הנגרמו בעת ו/או בעקבות העבודה –

  • פגיעה המתרחשת בדרך לעבודה וממנה הביתה הינה תאונת עבודה.
  • מחלה המתפתחת גם לאחר סיום תקופת העסקה עקב חשיפה לחומרים או סביבה תחשב כפגיעת עבודה על פי רשימת המחלות המקצועיות המוגדרות בתקנון ביטוח לאומי.
  • פגיעה המתרחשת במקום העבודה אך התרחשה בעקבות גורמים אישיים.
  • בעיה רפואית שנובעת מפעולות שנעשו או נעשות באופן ממושך וחזרתי כחלק משגרת העבודה.
  • שבץ, התקף לב וכולי שהתרחשו בסמוך לאירוע מלחיץ בעבודה גם יחשבו לפגיעת עבודה.
  • פגיעה בזמן עבודה מהבית תחשב לפגיעת עבודה אם תוכח שנגרמה בעת ועקב עבודה.

ניתן להבין שפגיעות רבות הינן משויכות להגדרה משום שחלק גדול מהיום והשגרה שלנו הינה בעבודה, בדרך אליה או בחזרה. העניין הוא הוכחת הפגיעה כקשורה לעבודה גם שהקשר אינו ברור לחלוטין.

 

את מי ניתן לתבוע?

שכירים ועצמאים שמשלמים או משולמים עבורם דמי ביטוח לאומי זכאים לדמי פגיעה מהמוסד לביטוח לאומי עד 91 ימים מיום הפגיעה אם אינם יכולים להמשיך לעבוד. דמי הפגיעה הם יומיים ויחושבו על פי 75% מהמשכורת בשלושת החודשים שקדמו לפגיעה. את התביעה לדמי פגיעה ניתן להגיש באופן עצמאי או בעזרת עו"ד תאונות עבודה שמומלץ לשכור במקרים מסוימים.

 

מהם הזכויות שמגיעות לנפגע?

בתביעה המקובלת מול ביטוח לאומי יינתנו טיפולים רפואיים מהקופה המבוטחת ויתבטל עלות ההשתתפות העצמית במקרי הצורך, טיפולי רפואה משלימה על פי המלצת רופא.
מלבד זאת יתקבלו אותם דמי פגיעה לתקופה של עד 91 ימים או דמי פגיעה מופחתים עבור מבוטחים שנפגעו ויכולים לחזור לעבודה באופן חלקי, דמי הפגיעה יושלמו בהתאם לשעות העבודה שאושרו על ידי גורם רפואי. בזמן קבלת דמי הפגיעה ישמרו זכויות סוציאליות על ידי המעסיק כמו – פיצויי פיטורים, הפרשות לפנסיה, צבירת ימי חופשה.

 

מה קורה אחריי 91 ימים?

אם בתום התקופה הנפגע נותר בעל נכות מסוימת ואינו יכול לחזור לעבודה עליו להגיש תביעה לקביעת דרגת נכות כתוצאה מפגיעה בעבודה. הנפגע יעבור וועדה רפואית ומי שייקבע לו דרגת נכות מעל 20% יהיה זכאי לקצבת נכות חודשית. קיימות גם דרגות נכות זמניות עד החלמת הנפגע וחזרתו לעבודה.

 

לסיכום

תאונות עבודה הינן שכיחות מאוד אך לעיתים נדרשות יכולות מקצועיות להוכחת הפגיעה כקשורה למקום העבודה או לביצוע העבודה במובנים מסוימים, במקרים אלו מומלץ להיעזר בעורך דין ולקבל את הזכויות המגיעות שפורטו כאן.

איש קורא

 

אולי יעניין אותך גם