מהי רפואה משפטית ולמה ללמוד את זה?

רפואה משפטית היא תחום ייחודי למדי בתוך מדעי הרפואה. היא משלבת בין שני עולמות קריטיים וענקים- הרפואה והמשפט. אלו המתמחים ברפואה משפטית, משתפים פעולה עם גורמי האכיפה כמו המשטרה והצבא, על מנת להגיע לחקר האמת ולפתור בעיות משפטיות כאלו ואחרות. במאמר זה נסקור את התחום ומדוע משתלם ללמוד אותו. 

 

עולם מגוון ומרתק

כאשר אדם לומד רפואה, הוא ברוב המקרים בוחר תחום התמחות בו הוא דבק לאורך הקריירה המקצועית שלו. אך הרפואה המשפטית היא תחום מרתק המשלבת בתוכה מגוון רחב של נישות, הכוללת התעמקות בתחומי הפיזיקה, החשמל, הכימיה, טוקסיקולוגיה, קרינה ועוד רבים.

רבים העוסקים ברפואה המשפטית עובדים כאמור עם חוקרי משטרה ועורכי דין, על מגוון מקרים- החל ממקרי רצח ואונס, ועד חקירת תאונות ורשלנות רפואית. למידע נוסף אודות רשלנות רפואית תוכלו לבקר באתר https://ddlaw.co.il

 

סיוע בחקירות משטרה

אחד העקרונות הבולטים בתחום הרפואה המשפטית הוא העיסוק בהשפעת מנגנונים שונים על הגוף במקרי חבלה. במסגרת רפואה משפטית, הרופאים מסייעים באמצעות הידע שרכשו לקבוע את השתלשלות האירועים של מקרים רבים של חקירות משטרה, כמו תאונות דרכים, התאמת פגיעות גופניות לכלי רצח, מקרי אונס ומקרים של רשלנות רפואית.

העוסקים ברפואה משפטית מכירים את מדעי הרפואה היטב, ועליהם לדעת להסיק מתוך כל ראייה פתולוגית שמונחת לפניהם על ההיסטוריה הרפואית של הקורבן, בדרך למציאת האמת.

 

חוות דעת כבדות משקל

תחום חשוב נוסף בו עוסקים אלו הבוחרים ברפואה משפטית, היא מתן חוות דעת מקצועיות לבתי משפט בנושאים שונים. חוות הדעת יכולה להתחיל בזירת הפשע עצמה, כולל זמן המוות ומיקומו, ומסתיימת במעבדות המיוחדות של הרפואה המשפטית וניתוחים פתולוגיים של הקורבנות.

 

סיוע חיוני בתחום התקיפה המינית

חשוב לציין שהעוסקים ברפואה משפטית לא מתעסקים עם גופות בלבד. מקרים מורכבים של תקיפה מינית מועברים לרפואה המשפטית, וחוות הדעת שלהם המתבססת על בחינת ראיות פורנזיות ברמה המדויקת ביותר במעבדות משוכללות, מסייעות להוציא את הצדק אל האור. נושא חשוב זה הדורש רגישות ודיוק הוא בחוד החנית של הרפואה המשפטית בישראל.

 

שליחות גדולה

בסופו של היום, בעוד בשאר תחומי הרפואה אדם הולך ומעמיק בנושא אחד בדרך כלל, אלו הבוחרים ברפואה משפטית לא מפסיקים לצבור ידע במבחר ענק של תחומים נוספים. לצד ידע מעמיק ברפואה, הם מתמחים בבליסטיקה, פיזיקה, משפטים, טוקסיקולוגיה ותחומים רבים נוספים.

כל הידע הזה לצד התרומה המכרעת לפענוח תיקים פליליים מורכבים כל כך, הופכים את הרפואה המשפטית לתחום מרתק וחשוב מאין כמוהו. אם מוסיפים לכך את העובדה שאנשי הרפואה המשפטית לא נשארים רק נעולים במעבדות אלא יוצאים לשטח ואוספים מידע בזמן אמת יחד עם המשטרה, ומקבלים את תחום ההתמחות האטרקטיבי ביותר שיש למדעי הרפואה להציע כיום.

רפואה משפטית

 

אולי יעניין אותך גם