איך לגרום לילדים לשמור על החפצים שלהם?

ילדים מרבים לאבד ולהרוס את החפצים שלהם, ואנו מוצאים את עצמנו קונים את אותו הפריט כמה וכמה פעמים.

איך נוכל לעזור לילדנו וללמד אותם לשמור על הציוד שלהם? מעבר לחיסכון הכספי, זוהי גם דרך ללמד אותם ערך חשוב לחיים.

 

קודם כל לנשום

על אף שזה יכול להוציא אותנו מדעתנו, אם ילדכם מבשר לכם שהוא איבד משהו, כדאי קודם כל לנשום. רצוי שנזכיר לעצמנו שהם ילדים, וזה תפקידנו ללמד אותם להיות מאורגנים ומסודרים, ולקחת בחשבון שגם עם התמיכה שלנו לחלקם זה יקח זמן. אם נגער בהם בכל פעם שיאבדו משהו, במקום להשיג את המטרה שלנו, נקבל את התוצאה ההפוכה – הם ימשיכו ויאבדו את החפצים שלהם.

 

מדבקות עם שם

וכעת לפתרונות פרקטיים נפלאים: מדבקות שם לילדים יכולות לעזור לילד שלכם גם להתחבר לחפצים שלו, וגם יעזור לאחרים להחזיר את החפצים האבודים שלו אליו. את המדבקות תוכלו לעצב יחד עם הילד, לבחור במדבקות רק עם שם, או מדבקות עם תמונה. המדבקות הללו יחזקו אצלו את התחושה שאלו החפצים שלו, וכך הוא ישמור עליהם יותר.

 

מקומות קבועים

למדו את ילדכם שלכל דבר יש מקום קבוע, והקצו לכל חפץ את המקום שלו. אם תעזרו לו לפתח הרגל להניח כל דבר במקום, גם אם עדיין תצטרכו לפעמים לבקש זאת ממנו ולהזכיר לו, תוכלו למצוא במהירות כל דבר שתזדקקו לו, מבלי שילדכם ינסה להיזכר במקום האחרון שבו הוא ראה את החפץ.

 

למדו אותו את ערכם של החפצים

אם ילדכם מבקש מכם חפץ מסוים, תוכלו לעזור לו "להרוויח" את אותו החפץ בעצמו. תוכלו ליצור רשימה של מטלות קטנות בבית שילדכם יכול לעמוד בהן, כמו לסדר את החדר, לאסוף משחקים, להתנהג יפה לאחים שלו ועוד, כאשר על כל משימה הוא מרוויח נקודות. כדי לקבל את החפץ שהוא רוצה, יהיה עליו להרוויח כמות מסוימת של נקודות. אם הוא יתאמץ למען החפץ שרצה, אתם מגדילים את הסיכויים שגם אכן ישמור עליו.

 

אל תמהרו לקנות תחליפים

אם הילד שלכם איבד משחק או חפץ שהוא בגדר מותרות, אל תמהרו לקנות לו אחד חדש. גם אם הם אינם מאבדים את חפציהם בכוונה, החלפתו של החפץ האבוד מונעת מהם את ההבנה של ההשלכות של איבוד החפצים, וכך אנו משמרים את נטייתם לאבד או להרוס את הרכוש שלהם.

 

לסיכום

מבלי שנשכח שהם רק ילדים, עומדות בפנינו מספר אפשרויות לעזור לילדנו לשמור על חפציהם. ניתן להפוך את החפצים שלהם למעניינים יותר, ולהדגיש את כך שאלו החפצים שלהם באמצעות מדבקות עם שם. בנוסף, ניתן להקפיד שהילד יחזיר כל דבר למקומו הקבוע, ולא לרכוש אחד חדש ברגע שאבד. במקרים מסוימים, ניתן להפוך את זה לפעילות – הסבירו לילדכם שהוא צריך למלא משימות קטנות בשביל לקבל חפץ חדש.

 

ילדים משחקים

אולי יעניין אותך גם