לא הכל דבש: כל החסרונות בפטור ממס הכנסה

פטורים והנחות ממס הכנסה הם החלום של כל אזרח בעל הכנסה חייבת במס. המיסוי במדינת ישראל תובע לעצמו חלק לא קטן מההכנסה החודשית והשנתית שלנו. כשאנחנו שומעים על פטור ממס, אנחנו יכולים להתחיל לדמיין כבר מה נעשה עם הכסף שמתווסף אל חשבון הבנק שלנו בעקבות הפטור. פטור ממס הכנסה למשל הוא פטור אפשרי במדינת ישראל, אבל גם לפטור שנשמע כה נחשק, יש כמה חסרונות.

 

הפטור מיועד לאנשים במצב קשה

פטור ממס הכנסה הוא לא פטור שניתן לקבל בקלות. המדינה לא מחלקת אותו בצורה אקראית, אלא על פי קריטריונים ברורים. מכיוון שהמדינה מבססת חלקים גדולים מהתקציב שלה באמצעות המיסוי בכלל ומס הכנסה בפרט, אין יותר מדי אזרחים שזכאים לקבלת פטור ממס הכנסה.

כדי לקבל פטור ממס הכנסה, עליכם להיות אזרחים עם הכנסה חייבת במס שסובלים מ-90% נכות. זאת אומרת שמי שזכאי לפטור הזה הוא מלכתחילה אזרח שזקוק לסיוע של המדינה, מכיוון שמצבו הרפואי לא טוב. כסף הוא דבר שבא והולך, אך לבריאות שלנו אין תחליף.

 

חשיפת הליקויים בפני וועדה רפואית

מי שבעל אחוזי נכות גבוהים ורוצה לקבל את הפטור הנ"ל, צריך לפנות אל רשות המיסים ולהגיש בקשה מסודרת. אדם שעוד לא קבעו לו אחוזי נכות, יצטרך לפנות קודם כל אל וועדה רפואית של הביטוח הלאומי, על מנת ששם יקבעו לו אחוזי הנכות שמגיעים לו.

מכיוון שכדי לקבל פטור ממס הכנסה יש צורך בקביעה של 90% נכות, האזרחים שפונים לביטוח הלאומי הם אנשים עם מצב רפואי קשה מראש. זה אומר שאותם אזרחים יצטרכו להתייצב מול הוועדה הרפואית ולהתעסק בליקויים הרפואיים שלהם מחדש, מה שיכול ליצור אי נעימות אצלם.

 

התעסקות בבירוקרטיה

המדינה לא מזהה מראש מי זכאי לקבלת פטור ממס הכנסה ומי לא. כדי לקבל את הפטור, יש להגיש בקשה כאמור. אם תרצו לקבל פטור ממס הכנסה, תצטרכו לא רק לפנות אל רשות המיסים, שבסמכותה לחלק את הפטור, אלא גם להגיש מסמכים רלוונטיים ולצרף את הפרוטוקולים של הוועדה הרפואית. הבירוקרטיה הזאת יכולה להתיש אנשים רבים.

 

פטור זמני

מה קורה כאשר אחוזי הנכות שנקבעו לכם הם זמניים? קיימים מצבים בהם אדם זכאי באופן זמני לפטור ממס הכנסה בעקבות אחוזי הנכות שנקבעו לו. במצב הזה הוא יוכל להגיש בקשה לפטור ולקבל פטור זמני, שייבחן מחדש בתום התקופה לה נקבעו לו אחוזי נכות, מה שיצריך אותו לעבור את כל התהליך מחדש.

פטור ממס הכנסה

אולי יעניין אותך גם