כתב אישום – כך תתמודדו במקרה שהוגש נגדכם כתב אישום

להגשת כתב אישום כנגד אדם מסוים יש משמעויות רבות, כשהמשמעות המיידית היא פתיחה בהליך פלילי. מרגע שהוגש כתב האישום האדם חודל להיות חשוד והופך בן רגע להיות נאשם. כלומר, המדינה טוענת שאין הוא רק חשוד בעבירה, אלא הטענה היא שאותו אדם ביצע את העבירה ועל כך צריך להיענש.

 

מהו כתב אישום ואיזה מידע הוא מכיל?

כתב אישום הוא למעשה "כתב תביעה". זהו מסמך בעל מבנה אחיד אותו המדינה מגישה לבית המשפט ובו מופיע שם בית המשפט אליו מוגש כתב האישום, מפורטים פרטים טכניים רבים, מוצגות העובדות הנטענות על ידי התובע, מופיעים סעיפי החוק עליהם נטען כי הנאשם עבר, ולבסוף מצורפת רשימת עדי התביעה.

חשוב לקרוא את כתב האישום בעיון רב ולשים לב לכל מילה תאריך שמופיעים בו. לאחר קריאה מעמיקה של כתב האישום תקבלו תמונה ברורה יותר לגבי אופי טענות התובע כנגדכם ולגבי התחום המשפטי בו עוסקת התביעה.

 

ההשלכות של הגשת כתב אישום

מרגע שהוגש כתב אישום ניתן לפרסם את שם הנאשם ואת פרטי המקרה. במצב זה, הנאשם חשוף לפגיעה קשה בשמו הטוב, דבר העלול להשפיע רבות על חזרת הנאשם למסלול חייו. זאת גם במידה ולבסוף הנאשם יוצא זכאי, שכן הסטיגמה הרעה עדיין זכורה בראשם של סובביו.

מעבר לכך, יכולה המדינה לפנות לבית המשפט בבקשה להגביל את חירות הנאשם או להגביל את רכושו, באם קיים צורך בכך.

 

מה עליי לעשות במידה והוגש נגדי כתב אישום?

במידה והוגש נגדך כתב אישום, מומלץ לפנות לעורך דין פלילי בהקדם. עורך דין פלילי מקצועי יעזור לך להתמודד עם הטענות נגדך בצורה מקצועית ויעזור לך לנסח תשובה טובה לכתב האישום שהוגש. ישנה חשיבות רבה לשלב הקראת כתב האישום ולתשובת הנאשם לאישום נגדו. בשלב זה יכול הנאשם לכפור באישום, בכולו או בחלקו, וכן להודות בעובדות, בכולן או בחלקן. כל הודאת נאשם עשויה להשפיע רבות על המשך ההליך.

חשוב לדעת שהגשת כתב אישום אינה סוף פסוק וניתן לנהל משא ומתן עם המאשימה במטרה לשכנעה אותה לחזור בה מהאישום ולבטל את כתב האישום. עורך דין פלילי מנוסה יכול להציג בפני התביעה ראיות חדשות שלא היו בידיה עת שהחליטו להגיש את כתב האישום. על ידי הצגת ראיות חדשות אלו, יכול עורך הדין לערער את היסוד להגשת כתב האישום. בנוסף לכך, בכוחו של עורך הדין לנהל משא ומתן לגבי אופן ניהול ההליך, העבירות המיוחסות לך בכתב האישום, מחיקת עובדות או עבירות מסוימות, לגרום לתיקון כתב האישום, לעריכת הסדר טיעון ועוד.

לשם קבלת סיוע משפטי אמין ומקצועי, אתם מוזמנים לפנות לעורכת הדין סיוון כהן, באתרה http://www.lawyersivan.co.il. סיוון עורכת דין מקצועית ובעלת ניסיון רב בייצוג נאשמים שהוגש נגדם כתב אישום.

 

אולי יעניין אותך גם