ייעוץ פנסיוני – ריכזנו 3 כלים לחינמיים לאיתור הפנסיה

עבדתם במספר רב של עבודות במהלך החיים וכעת מתקשים באיתור כל כספי הפנסיה שאתם זכאים להם?

מדובר בבעיה ידועה שאנשים רבים נתקלים בה, אך יש לה פתרונות קלים ונוחים.

נסביר כאן על כל הפתרונות באמצעותם תקבלו את כל הכסף שמגיע לכם לתקופת הפנסיה.

 

מה זה פנסיה?

מטרת הפנסיה היא להבטיח לעובד כי גם כאשר לא יהיה כשיר לעבוד, בין אם בגלל גיל מבוגר או בגלל מצב בריאותי, ימשיך לקבל זרם הכנסה תדיר מדי חודש.

בישראל קיימים שני מסלולי פנסיה:

 

פנסיה תקציבית:

לפי סוג זה, העובד אינו מחויב להפריש ממשכורתו סכום מסוים עבור תשלומי פנסיה עתידיים, ולמעשה כל תשלומי הפנסיה מלבד דמי הניהול לקרן הפנסיה, משולמים על ידי המעסיק שלו. כיום פנסיה תקציבית כבר משמעותית פחות נפוצה במדינה.

 

פנסיה צוברת:

בסוג זה, גם העובד וגם המעסיק מפרישים אחוז מסוים משכרו של העובד לקרן פנסיה. במקרה זה, האחריות על התשלום של הפנסיה איננה על המעסיק.

רק בינואר 2008 הונהגה בישראל חובת ביטוח פנסיוני כללית, שאמרה כי כל מעסיק מחויב לדאוג לפנסיה עבור העובדים שלו, בין אם הוא מפריש בעצמו ובין אם מופרש אחוז ממשכורתו של העובד.

 

סוגי פנסיה

ישנם שלושה סוגי פנסיה עיקריים שנהוגים במדינת ישראל, כמו גם ביתר המדינות המערביות:

פנסיית זקנה:

זוהי פנסיה אותה אנשים מתחילים לקבל מרגע ההגעה לגיל הפרישה ועד סוף חייהם. גיל הפרישה של נשים במדינה הוא 62, לעומת גברים שעבורם הגיל הוא 67. יש לציין כי הגיל עולה עם שנים, בהתאם לתוחלת החיים הממוצעת שעולה. ישנן תכניות פנסיוניות בהן ניתן לבחור גיל פרישה אחר מהגיל שנקבע על ידי המדינה. למשל, פרישה מתפקידים צבאיים יכולה להיות אפילו במהלך העשור החמישי לחיים, כלומר "פנסיה מוקדמת".

 

פנסיית נכות

זוהי פנסיה שניתנת לאדם אשר בעקבות פציעה כלשהי, איבד את יכולתו לעבוד ולהרוויח כסף. במידה ואובדן כושר העבודה הוא זמני, ניתן לקבל סכומים מן הפנסיה עבור תקופה מוגבלת וזמנית. אם הנכות הינה קבועה, האדם רשאי לקבל את התשלום עד לגיל בו יהיה כבר זכאי לפנסיית זקנה. גובה הקצבה משתנה בהתאם למסלול הפנסיוני ובהתאם להיקף הפגיעה.

 

פנסיית שאירים

זוהי פנסיה שניתנת במקרה בו החוסך לפנסיה נפטר, ומוענקת לשאיריו. שאירים יכולים להיות בן או בת זוג, ילדים, או אדם אחר שמוגדר על ידי החוסך. יש תקנון מסודר אשר מגדיר מי יכול להיקרא כשאיר ומי לא.

 

כלים חינמיים לאיתור הפנסיה

כאמור, הפנסיה שלכם יכולה להתפזר במשך השנים בין קרנות שונות, ועלול להיות מאתגר לאתר אותה. בדיוק בשביל זה נוצרו על ידי המדינה שלושה כלים שיסייעו לכם:

  1. הר הכסף – זוהי חברה פרטית שמספקת שירות למדינה עבור איתור כספים אבודים. אתם ממלאים את הפרטים בטופס שנמצא באתר, ותקבלו הערכה ראשונית לגבי כספי הפנסיה המפוזרים שלכם. ניתן גם לשלם ולקבל פירוט מלא.
  2. הר הביטוח – באתר הזה תוכלו למצוא רשימה של חברות ביטוח בהן יש לכם פוליסות ביטוח, ואילו ביטוחים קיימים בכל חברה. אתר זה הוא חינמי.
  3. המסלקה הפנסיונית – באתר זה תקבלו מידע נרחב על החסכונות הפנסיוניים, פעילים ולא פעילים, כולל פירוט הכספים שהצטברו בכל מוצר ובכל גוף. התשלום עבור השירות הוא 20 ₪ עבור כל בקשת מידע חד-פעמית.

מומלץ מאוד להיעזר בכלים הללו לאיתור הפנסיה, מדובר בכלים אמינים ובטוחים שמוגשים לכם בחסות המדינה.

 

רוכסן לכסף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram