"חייב מוגבל באמצעים" – מה זה אומר באמת?

במסגרת הפתרונות השונים להסדר ומחיקת חובות, נטבעו לא מעט מושגים שונים וביניהם המושג "חייב מוגבל באמצעים", המתקשר לחובותיו של אדם במסגרת הוצאה לפועל. אז מה זה בדיוק חייב מוגבל באמצעים ומה זה אומר באמת? כל זאת ועוד במאמר שלפניכם

 

מיהו חייב מוגבל באמצעים?

המושג "חייב מוגבל באמצעים" מתאר אדם שסך חובותיו עולה על יכולת ההחזר שלו ובעקבות כך, החייב או נושיו פנו לרשם הוצאה לפועל על מנת שיכריזו על החייב כחייב מוגבל באמצעים. במקרים מסוימים, גם לרשם ההוצאה לפועל קיימת הסמכות להכריז ביוזמתו על חייב מסוים כחייב מוגבל באמצעים.

על האדם שהוכרז כחייב מוגבל באמצעים מוטלות הגבלות וסנקציות שונות, כמו הגבלות על חשבון הבנק ושימוש באשראי, עיכוב יציאה מהארץ ועוד. במסגרת התהליך, יתבצע איחוד של כל התיקים בהוצאה לפועל שנרשמו על החייב ויקבע עבורו צו תשלומים חודשים (בהתאם ליכולותיו), אשר עמידה בהם תוכל להביא להסרה (חלקית או מלאה) של ההגבלות השונות.

 

המשמעות של חייב מוגבל באמצעים

ההכרזה על אדם כחייב מוגבל באמצעים כרוכה בביצוע חקירת יכולת כלכלית של החייב, המבוססת בעיקרה על הגשת תצהיר ושאלון שמילא החייב, כאשר ייתכנו מקרים בהם תבוצע חקירה מעמיקה, הכוללת הזמנת עדים ומתן עדות.

מלבד ההליך עצמו, אחת המשמעויות המהותיות שהחייב צריך לקחת בחשבון היא, שבמסגרת איחוד תיקי הוצאה לפועל, החובות לעיתים גדלים וצוברים ריביות וזאת על אף שהחייב עומד בצו התשלומים שנקבע לו. מדובר ללא ספק במצב אבסורדי המהווה לא פחות מעוול לחייב ובעקבות כך בוצע תיקון לחוק – הליך חדלות פירעון.

 

כיצד הליך חדלות פירעון שינה את המצב?

הליך חדלות פירעון ושיקום כלכלי נועד לאפשר לחייב להשתקם מבחינה כלכלית ולצאת לדרך כלכלית עצמאית, ללא חובות ותוך הצגת מוסר תשלומים גבוה. כך, במסגרת הסדר התשלומים לא נצברות ריביות והצמדות, מה שמאפשר לחייב לדעת בדיוק מה הסכום שהוא חייב ולפרוע את חובותיו בראש שקט.

 

עורך דין הוצאה לפועל

שקיעה בחובות היא מצב לא פשוט, הן מהבחינה הכלכלית והן מהבחינה הבריאותית וברקע של הלחץ ואי הוודאות הכלכלית, החייבים נדרשים להתמודד עם הוצאה לפועל ולעיתים, מבצעים פעולות שגויות אשר רק מחמירות את מצבם. לפיכך, חשוב לפנות לשירותיו של עורך דין הוצאה לפועל בהקדם.

עורך דין הוצאה לפועל יעניק לכם סיוע וליווי משפטי מקיף, החל מבחירת האפשרויות המתאימות ביותר עבורכם להסדר החוב, דרך ניהול המשא ומתן מול הנושים והוצאה לפועל ועד קבלת צו הסדר תשלומים בתנאים נוחים, כך שתוכלו לצאת לדרך כלכלית חדשה.

 

לסיכום

ההכרזה על חייב כמוגבל באמצעים כוללת לא מעט סנקציות והגבלות כלכליות שונות, כאשר החיסרון המהותי של הליך זה נעוץ בעובדה שהחובות צוברים ריביות והצמדות לאורך כל התהליך. לפיכך, בכל הקשור לנושא הסדרי חובות בכלל והתנהלות מול הוצאה לפועל בפרט, מומלץ לפנות בהקדם לעזרתו של עו"ד מומחה ומנוסה בתחום.

עורך דין הוצאה לפועל

אולי יעניין אותך גם