חוק FIRPTA והשפעותיו

חוק FIRPTA, הנו למעשה חוק מיסוי של השקעות זרות בנדל"ן, שמתקיים בארצות הברית. החוק למעשה נוגע במשקיעי הנדל"ן הזרים שפועלים בארצות הברית ובנכסיה, ומציין מגוון סעיפים ותנאים במטרה לוודא שהשקעות ועסקים אלו פועלים תחת המיסוי המתאים ולא חומקים ממנו. כל משקיע ומתעניין בנדל"ן ארצות הברית, צריך להיות מודע לחוק ולסעיפיו השונים ולדאוג לציית לו בכל פעילות עסקית ונדל"נית בארצות הברית. בדיוק בשביל זה, לפניכם קצת על חוק FIRPTA והשפעותיו.

 

מה הוא בדיוק חוק FIRPTA?

הנה מה שצריך לדעת על חוק FIRPTA: משקיעים זרים שבוחרים להשקיע בארצות הברית, חושפים עצמם למגוון מיסים וטפסים שיש להגיש ולשלם, בניהם חוק ה- FIRPTA. חוק FIRPTA הוא חוק שחל באמריקה, ונוגע למשקיעים זרים שפועלים בתוכה. החוק כולל מספר סעיפים שבאים לוודא למעשה שהמשקיעים הללו משלמים את המיסוי המתאים ל- IRS ולא מתחמקים ממנו. החוק מכיל מספר סעיפים, ובעיקרו מטיל על קונה ומשקיע הרוכש נדל"ן ממשקיע זר שפועל בארצות הברית, לנכות מהמשקיע הנ"ל מס של כ- 10 אחוזים ממחיר הנכס. המס שנוכה, מועבר למעשה לרשות המיסים וכך מוודא ה- IRS, שעל כל פעילות עסקית, המשקיע הזר בתחומה משלם את המיסים הנדרשים.

 

במה שונה חוק FIRPTA מניכויי המס הרגילים במכירות נדל"ן בארצות הברית?

למעשה, בכל מכירת נדל"ן בארצות הברית, כמו בכל העולם וגם בארץ, ישנו ניכוי מס של על הרווחים שקיבל המוכר ממכירת הנכס. אך מעבר לכך, חוק FIRPTA דורש מהמשקיעים הזרים מיסים הגבוהים יותר מכך, שכן מדובר במיסוי על כלל מחזור המכירה, ולא רק על הרווח שנוצר מהמכירה – וכך לרוב מדובר במס גבוה יותר משיעורי המס שהיו מתקבלים ללא חוק זה שחל על משקיעים זרים בארצות הברית.

 

כיצד ניתן לקבל חזרה את המס שנוכה במכירת ההשקעה הזרה?

לפי חוק FIRPTA, המשקיע הזר אשר מוכר את הנכס שלו, נדרש להעביר כ- 10 אחוז מס מהעסקה אל רשויות ה- IRS האמריקניות. ועם זאת, לאחר שנה, עשוי המשקיע הזר לקבל את המיסים שנוכו בעת מכירת הנכס, בהתאם לקריטריונים החלים עליו ולדרישות המס שלו, וכן לאחר ששילם את המסים שהוא נדרש אליהם בגין פעילותו העסקית ושכר הדירה שזה קיבל בארצות הברית בשנת המס החולפת – כלומר, ניכוי עשרת האחוזים בעת מכירה של עסקה של משקיע זר בארצות הברית, אינם קבועים כלל ומהווים בצעם סוג של פיקדון, שרשות המיסים ה- IRS בארצות הברית שומרת לעצמה עד שיוסדר חשבונו של המשקיע בארצות הברית, ובהתאם יוחזר לו הכסף המגיע לו.

 

לסיכום

השקעה בארצות הברית עבור משקיעים זרים, כבר מזמן אינה עניין של מה בכך וגוררת למעשה בירוקרטיה מסועפת, טפסים ומיסוי שחשוב להכיר ולעקוב אחריו. אחד מהחוקים החלים על משקיעים זרים בארצות הברית הוא חוק ה- FIRPTA, שמחייב בעקרונו את מחזיק הנכס המוכר את דירתו, לשלם מס של כ- 10 אחוזים ממחזור המכירה, וכך להבטיח שזה הולך להסדיר את המיסים שנדרש להם בהמשך.

מטבעות ובית

אולי יעניין אותך גם