חוות דעת רפואית ואחוזי נכות

חוות דעת רפואית הינה מסמך שנכתב ע"י רופא מומחה, בתחום מסוים ומטרתה להתייחס למקרה הקשור למחלה או לפציעה שנגרמה לנבדק. הרופא המומחה מביע את דעתו המקצועית לגבי נזק או מחלה ממנה סובל הנבדק, לגבי רמת הנכות שנגרמה לו וכד'. חוות דעת רפואית שנכתבת עבור הביטוח הלאומי, מטרתה לשקף את כלל ממצאי הבדיקות בנוגע למטופל, שכן, בד"כ היא מיועדת להצגה מול הוועדה הרפואית, במסגרת תביעת נכות או פיצוי עבור המטופל.

 

באילו מצבים יש להציג חוות דעת רפואית?

חוות דעת רפואית רלוונטית במצבים הבאים:

  • במסגרת תביעת נכות שמגיש המטופל למוסד לביטוח הלאומי.
  • במסגרת תביעת נכות שמגיש המטופל למס הכנסה.
  • במסגרת תביעה שמגיש המטופל נגד חברת ביטוח, לאחר שעבר תאונה או נזקים גופניים.
  • במסגרת הגשת תביעה של המטופל נגד קרן הפנסיה שלו.
  • במסגרת הגשת תביעה של המטופל בשל אובדן כושר ניידות.
  • במסגרת הגשת תביעה ע"י המטופל עקב פעולות איבה, שנפגע בהן.
  • במסגרת תביעה שמגיש המטופל, עקב חבלות שנגרמו לו בזמן ששירת בשירות הביטחון.

 

חשיבותה של חוות דעת רפואית

אדם המעוניין להציג חוות דעת רפואית בוועדה של ביטוח לאומי או בכל מוסד אחר, עליו לפנות לרופא מומחה בתחום בו הוא מעוניין לקבל את חוות הדעת. במצבים מסוימים, על הנבדק לממן את חוות הדעת מכיסו, אולם, ייתכנו מצבים בהם יכול הנבדק לקבל מימון לחוות הדעת, מקופת החולים שלו או מביטוחים משלימים, בהם הוא מבוטח.

ככלל, לחוות דעת רפואיות ישנה משמעות גבוהה במסגרת וועדות רפואיות של ביטוח לאומי, שכן, הנציגים שיושבים בוועדות אלה, לרוב מתייחסים בכובד ראש כלפי חוות דעת רפואיות שנכתבות ע"י רופאים מומחים (בתחומים בהם דנות הוועדות). כשמטופל ניגש לוועדה רפואית ואינו מציג בפניה חוות דעת רפואית פרטית, סיכוייו לקבלת זכות לאחוזי נכות המשקפים את מצבו  – להיפגע.

 

חוות דעת רפואית מוצלחת

מה שגורם לחוות דעת רפואית להיות טובה, הוא ההתייחסות שבה לגבי נקודות חשובות הכוללות את הנזק ממנו סובל התובע, הסיבות שגרמו לנזק עבורו וממצאי בדיקות שהוא עבר. חוות דעת רפואית המנוסחת באופן מקיף וממוקד עשויה להשפיע הן על הצלחת התביעה ועל אחוזי התביעה שייקבעו לגביו, בגין התביעה.

 

בחירת רופא מומחה לכתיבת חוות דעת

ניכר, כי קיימת חשיבות גם בבחירת הרופא, למטרת כתיבת חוות הדעת הרפואית, שכן, ככל שמדובר ברופא בכיר ומנוסה יותר, כך יגדלו הסיכויים שחוות הדעת שהוא יכתוב תהיה טובה ומקיפה יותר.

 

לסיכום

חוות דעת רפואית המוגשת במסגרת תביעת נכות כללית, עשויה להיות דבר מורכב, שכן, הי מתייחסת למכלול הנזקים מהם סובל התובע. מטרתה של חוות דעת רפואית הינה לשקף הערכה בנוגע למצבו של התובע ובהתאם לכך, לסייע עבורו בהצלחת בתביעה ובקבלת אחוזי נכות.

 

דוקטור

אולי יעניין אותך גם

6 עובדות שלא הכרתם על אוזמפיק!
בריאות

6 עובדות שלא הכרתם על אוזמפיק!

קיימת תרופה פופולארית להרזיה שנרכשת בשנים האחרונות. עם התקופה הזו של עמידות וגיוס נתונים, חשיבותה של תרופה זו במאבק בהשמנה ובשמירה על משקל תוכל להתבטא

קרא עוד »