מה לעשות לאחר זכייה בתביעה קטנה

מהי בכלל תביעה קטנה? מה עושים אחריה? למי פונים ומה נדרש ממני? אלו רק חלק מן השאלות שעולות לאחר זכייה בתביעה קטנה. לעיתים נדמה, כי התחום המשפטי הינו תחום סבוך ומורכב אשר אינו נגיש לחלקים ניכרים מן האוכלוסייה. במאמר שלפניכם, ננסה לעשות סדר קצר בדברים ולהתמודד עם השאלה – מה לעשות לאחר זכייה בתביעה קטנה.

 

תביעה קטנה – מהי בכלל?

כל אדם ואדם, גם עו"ד הוצאה לפועל אשר מתמחה בתחומים אלו, עלול למצוא את עצמו בסכסוך אזרחי, קרי, בסכסוך אל מול אדם אחר או אל מול מוסד או תאגיד מסוים אשר גרמו לו עוול מסוים. אותו עוול ניתן לכימות כספי – ולעיתים מגיע לסכומים גבוהים מאוד ולעיתים לסכומים נמוכים.

אותם סכומים נמוכים לפעמים נמוכים יותר מאשר כל העלויות והסחבת המשפטית הנלווים אליהם, ולכן, אנשים רבים בוחרים לוותר עליהם. אולם, בדיוק בשביל סיטואציות קמו בתי המשפט לתביעות קטנות. מדובר בבתי משפט יעילים ומהירים, אשר בהם הסעד הכספי מוגבל בסכום מקסימלי, אשר נכון לשנת 2020 הינו 34,000 ₪. כך, אנשים רבים יוכלו להשיג את התוצאה הצודקת עבורם במהירות וביעילות, מבלי לפנות לבתי משפט רגילים.

 

תביעה קטנה – הגשתי, זכיתי, מה עכשיו?

בהנחה שנועצתי בעו"ד הוצאה לפועל, הגשתי תביעה קטנה בעקבות מה שקרה לי, נערך הדיון בבית המשפט וכעת זכיתי. השאלה היא מה אני עושה עכשיו. קודם כל, ככל שמדובר בעו"ד הוצאה לפועל טוב, הוא ילווה אותי גם בהליך זה.

כמובן שהדבר משתנה בהתאם לפסקי הדין ונסיבותיהם השונות, אך לרוב, בית המשפט לתביעות קטנות יקבע כי על החייב לשלם לזוכה את סכום הכסף מיד עם תום המשפט או בתום זמן שיקבע מראש על ידי בית המשפט. במעמד זה, יקבל הזוכה פסק דין המאמת כי לזכותו יש חוב מצד החייב.

 

מה אני עושה עם פסק הדין הזה?

בדיוק עבור מצבים אלו קמה לשכת ההוצאה לפועל תחת רשות האכיפה והגבייה הממשלתית. יש לי את פסק הדין שלי, ואני רוצה לפתוח הליך לגביית החוב. אני פונה אל לשכת ההוצאה לפועל ופותח תיק גביית חוב. ישנם סוגים רבים של תיקים מסוג זה, ובהתאם לסוג המקרה שלי, אני פותח את סוג התיק המתאים לי.

ככל שבאפשרות החייב לפרוע את החוב, הוא ישלם לי במקום. ככל שאין זאת באפשרותו, הוא יכול לפנות אל לשכת ההוצאה לפועל ולנסות להסדיר את התנאים השונים. ככל שהוא מנסה לחמוק מפירעון החוב, ללשכת ההוצאה לפועל ישנם כלים מנהליים שונים שנועדו לסייע לה לאכוף תשלומי חוב שונים.

לסיכום, כפי שאתם מבינים, לא מדובר בתחום פשוט. הוא מסועף ומורכב מהרבה התפתחויות ומצבים שונים אשר תלויים אחד בשני ובסוג התיק. לכן, כך או כך, היוועצו בעורך דין מומחה בשביל לצלוח את התהליך בקלות.

פטיש של שופט

אולי יעניין אותך גם