השפעת הצעצועים על ההתפתחות הקוגניטיבית של ילדיכם

לצד השעות הרבות של ההנאה והכיף שהצעצועים והמשחקים מספקים לילדינו, הרי שיש להם גם תפקיד חשוב בהתפתחות הקוגניטיבית של הילדים ובמיוחד בשלבי ההתפתחות הראשוניים שלהם. כיצד ואיך בדיוק הצעצועים משפיעים על ההתפתחות הקוגניטיבית של ילדינו? 

 

מהי התפתחות קוגניטיבית?

צעצועים ומשחקים ממלאים תפקיד חשוב בעולמם של ילדינו ועל כך יעיד אי הסדר התמידי השורר בחדרי הילדים. מלבד השעות הרבות של כיף והנאה, לצעצועים והמשחקים קיים גם תפקיד חשוב לא פחות והוא, תרומתם להתפתחות הקוגניטיבית של ילדינו. אך עוד לפני שנראה כיצד ואיך בדיוק, כדאי להכיר ולדעת מהי התפתחות קוגניטיבית.

התפתחות קוגניטיבית קשורה באופנים בהם הילדים תופסים את סביבתם, חושבים ומבינים דברים שונים בעולם. התפתחות קוגניטיבית מתייחסת למעשה ליכולות החשיבתיות של הילדים והיא שלב מהותי לכל אורך שלבי ההתפתחות של הילדים ובעיקר, בשלבי ההתפתחות הראשוניים, בהם הילדים חוקרים ובוחנים את העולם.

התפתחות קוגניטיבית

כיצד הצעצועים משפיעים על ההתפתחות הקוגניטיבית של הילדים?

צעצועים לילדים הם דרך מצוינת לפתח את היכולות הקוגניטיביות של הילדים, הן בצעצועים בהם הילדים משחקים עם עצמם והן בצעצועים בהם הילדים משחקים עם אחרים וצריכים לפתח אינטראקציה עם הסביבה.

הגורמים המרכזיים שמשפיעים על ההתפתחות הקוגניטיבית של הילדים כאשר הם משחקים בצעצועים, קשורים בגירויים גופניים, גירויים חזותיים, גירויים שמיעתיים וגירויים רגשיים, אותם יש להתאים לשלבי ההתפתחות וגילאי הילדים.

 

אילו צעצועים משפיעים על היכולות הקוגניטיביות של הילדים?

בחנויות הצעצועים השונות ניתן למצוא מגוון צעצועים שונים המשפיעים על היכולות הקוגניטיביות של ילדינו ובין הנפוצים והפופולאריים ביותר ניתן למצוא את:

 

צעצועים לתינוקות

אוניברסיטה לתינוקות, רעשנים המתלבשים על הידיים / רגליים, צעצועי אמבטיה זוהרים / משפריצים ועוד.

צעצועים לתינוקות

צעצועים לילדים עד גיל שנתיים

הצעצועים הפופולאריים בגילאים אלו הם אבני בנייה צבעוניות, משחקים בהם ניתן ללחוץ על כפתורים, משחקים המשמיעים קולות של דמויות ובעלי חיים שונים ועוד.

 

צעצועים לילדים מגיל שנתיים עד שלוש

בגילאי שנתיים עד שלוש, הצעצועים הפופולאריים ביותר המשפיעים על היכולות הקוגניטיביות של הילדים הם משחקים הכוללים צבעים, צורות ומספרים, משחקי העמדת פנים ומשחקים הכוללים צלילים ושירי ילדים.

 

היכן רוכשים צעצועים המסייעים להתפתחות קוגניטיבית של הילדים?

את המשחקים השונים מומלץ לרכוש בחנות מוכרת ובעלת מוניטין, המציעה מגוון צעצועים המסייעים להתפתחות קוגניטיבית של הילדים בטווח גילאים נרחב. רכישה בחנות מוכרת תבטיח לכם ראש שקט ובטוח, הן מבחינת איכות הצעצועים והן מבחינת עמידה בתקני הבטיחות הנדרשים.

 

לסיכום

אחד משלבי ההתפתחות של ילדינו הוא שלב ההתפתחות הקוגניטיבית, הקשור בפיתוח יכולות החשיבה וכישורי תפיסת המרחב של הילדים. אחד הגורמים המסייעים בהתפתחות השלב הקוגניטיבי הם הצעצועים, המספקים לילדינו גירויים שונים. בין הצעצועים הנפוצים בתחום נמצאים אוניברסיטה לתינוקות, משחקי לחיצה על כפתור, משחקים המפיקים צלילים ועוד.

התפתחות קוגניטיבית של ילדים

אולי יעניין אותך גם

חֲשִׁישׁ
כללי

3 עובדות שלא הכרתם על קנאביס

צמח הקנאביס, המכונה לעתים קרובות מריחואנה, וויד או גראס, כבש את ליבם של המוני אנשים לאורך מאות שנים, במקומות שונים ותרבויות שונות. מעבר לשימוש בקנאביס

קרא עוד »
הטרדה מינית
כללי

מה נחשב הטרדה מינית ברשת

בשנים האחרונות אנו עדים לעלייה ניכרת במספר ההטרדות המיניות שמתרחשות ברחבי הרשת. מדובר במגיפה כלל עולמית שפוגעת בבני נוער ומבוגרים כאחד. מדריך זה עולה לאתר,

קרא עוד »
חוֹב
כללי

מהו הסדר חוב?

הסדר חוב הוא הליך משפטי המאפשר לחייבים להגיע להסדר עם הנושים שלהם במטרה לפרוע את חובותיהם, תוך ויתור על חלק מהחוב או פריסת התשלומים על

קרא עוד »