מהם הפיצויים של תאונת עבודה לבעל עסק עצמאי

תאונת עבודה היא מצערת ועלולה להקשות על שכירים ועצמאיים כאחד.

אך במקרה של עצמאים קשה יותר לקבל הכרה בנזק, ולכן קשה יותר לקבל פיצויים. במקרה של תאונה, הנחת המוצא היא שתאונה שהתרחשה במקום העבודה קשורה בה והתרחשה

במהלכה, ברוב המקרים ישנם גם עדים שראו את התאונה מתרחשת ואף המעסיקים מאשרים שאכן הייתה זו תאונת עבודה.

כל הפרטים על תאונות עבודה בעצמאים, והדרך לקבלת הפיצויים, נמצאת במאמר שלפניכם.

 

תעדו כל הפרט!

המלצה ראשונה וחשובה ביותר היא תיעוד. חשוב ביותר לתעד ולאסוף את כל הפרטים על התאונה, ולקחת פרטים מהעדים במידה והיו כאלו. מאחר ועל עצמאי קיימת חובת הוכחה מחמירה יותר, חשוב לפנות לטיפול רפואי בהקדם האפשרי, ולעדכן את הרופא בהתרחשות שהביאה לפגיעה שלכם. דאגו לכך שהרופא יעדכן את מה שאמרתם בתיק הרפואי שלו. בכל אופן מומלץ לפנות ליעוץ משפטי אצל עורך דין המתמחה בתחום כדי שיוכל לבחון את אופן הטיפול בתביעה מול הביטוח הלאומי.

 

זמני קבלת הפיצויים וחישובם

לאחר שממלאים את הטפסים הנכונים והתאונה אכן הוכרה כתאונת עבודה, הביטוח הלאומי ישלם "דמי פגיעה" שהם מהווים "מקדמה" לנפגע. זאת על מנת לעזור לו לעבור את התקופה הראשונה שאחרי הפגיעה מתוך הנחה שהוא זקוק לטיפול רפואי, זמן החלמה או שמחמת הפגיעה אינו יכול לעבוד. דמי הפגיעה האלו ישולמו משבועיים לאחר הפגיעה ועד שלושה חודשים אחריה, לקבלת התשלום הזה אין צורך בוועדה רפואית אלא מספיק אישורי מחלה רגילים בלבד.

החישוב של דמי הפגיעה לעצמאים מתבסס על השומה האחרונה שהוצאה לו, ושימשה בסיס לחישוב המקדמות ששילם לביטוח הלאומי עד להתרחשות התאונה. בכל אופן דמי הפגיעה מוגבלים לעד פי חמש מהשכר הממוצע במשק, כלומר חמש כפול 7,050 נכון להיום.

 

עירעור על הועדה

לאחר החלטת הוועדה הרפואית, ישנם שישים ימים בהם ניתן להגיש ערר לביטוח הלאומי על החלטות הוועדה. ישנה ועדה רפואית לערערים שתפקידה לדון בערער זה, גם על החלטת הוועדה הרפואית לערערים ניתן לערער, כדי לערער על החלטת הוועדה הרפואית לערערים צריך להגיש ערער תוך שישים יום מההחלטה לבית הדין לעבודה בשאלה משפטית.

במידה ואתם זקוקים לייעוץ בדבר עירעור על הועדה, חישוב הפיצויים המגיעים לכם או בכל עניין הקשור לתאונות עבודה או תאונת דרכים כדאי להתייעץ עם עו"ד תאונות דרכים.

 

תנאי חשוב לקבלת הפיצויים

לסיכום, חשוב מאוד לציין כי דמי הפגיעה ישולמו אך ורק אם מחמת הפגיעה אינכם עובדים בשום עבודה. זאת אומרת, שגם אם אחרי זמן קצר אתם מרגישים טוב יותר ומרגישים שאתם יכולים לחזור לעבוד, או אפילו רק לבקר בבית העסק, לא תוכלו לקבל את דמי הפיצויים. לכן כאשר העצמאי מנהל את העסק מביתו הדבר נעשה אפילו מסובך יותר, כאשר הוא מקבל פיצויים אסור לו לעסוק בשום דבר שקשור אל העסק, מפגישות עסקים ועד הזמנת סחורה או תשלום לעובדים.

 

איש משפט

אולי יעניין אותך גם