שמור על העולם, ילד: הכל על הדברה ידידותית לסביבה

סובלים ממכת עכברים בשטח החקלאי שלכם? מקקים החלו להופיע בכמויות באחת הפינות בבית שלכם? רוב הישראלים שיתקלו במזיק כזה או אחר במהלך החיים שלהם לא יסתבכו יותר מדי – הם יתקשרו למדביר ויתנו לו לעשות את העבודה. עם זאת, קיימת מודעות רחבה יותר בשנים האחרונות לנזקים סביבתיים שיכולים להיגרם כתוצאה משימוש בחומרים כימיים בעת ההדברה. במאמר הבא נסביר לכם את כל מה שאתם צריכים לדעת על ההדברה שמשנה את זה – הדברה ידידותית לסביבה.

 

הדברה ידידותית לסביבה?

כן – הדברה ידידותית לסביבה היא דבר אמיתי. הדברה מזוהה לרוב עם ריסוס של חומרים כימיים. למעשה, בהדברות רבות מפורסמות אזהרות בנוגע להתקרבות אל המקום בו בוצעה ההדברה, על מנת שהסביבה והציבור לא ייחשפו אל חומרים כימיים שונים שעשויים להסב נזקים. קראו עוד על נזקי ההדברה הזאת באתר http://hasviva.co.il.

הדברה ידידותית לסביבה היא הדברה שמשנה את כללי המשחק. מתוך הבנה שלהדברה כימית יש נזקים סביבתיים שהופכים ליותר ידועים בקרב הציבור, פותחו שיטות הדברה אחרות. באמצעות שיטות אלו ניתן לבצע את ההדברה, להעלים את האיום של המזיק התורן וכל זאת מבלי שחומרים כימיים שונים יפגעו בסביבה.

 

האויב של האויב שלי – חבר שלי

ההדברה הידידותית לסביבה שנתחיל איתה היא הדברה ביולוגית. מכירים את המשפט "האויב של האויב שלי – חבר שלי"? המשפט המפורסם הזה מתאר בצורה הטובה ביותר את ההדברה הביולוגית, שהינה הדברה ידידותית לסביבה. בהדברה ביולוגית המדביר משתמש בחיה שטורפת את המזיק.

אם למשל מדובר על חרקים כלשהם, בעל המקצוע ידביר אותם באמצעות חרקים שטורפים אותם. מכרסמים שונים ניתן להדביר באמצעות תנשמת, שצדה אותם וניזונה מהם. למעשה, משתמשים כאן בעקרונות שרשרת המזון על מנת להחזיר את המצב לקדמותו ולמגר את המזיק.

 

שימוש בחומרים טבעיים

הדברה ידידותית נוספת היא הדברה אקולוגית. הדברה כזאת היא הדברה בה משתמשים בריסוס של חומרים טבעיים. החומרים הללו אינם חומרים שהורגים את המזיק, אלא מרחיקים אותו. לכן, בהדברה הזאת גם אין זיהום סביבתי וגם אין הרג של בעל החיים.

 

מתי ניתן להדביר בצורה ידידותית לסביבה?

לא תמיד אפשר להדביר בצורה ידידותית לסביבה. על מנת להדביר בצורה כזאת, יש לבחון באופן פרטני את הסיטואציה ולבצע את ההדברה רק אם קיימת סבירות גבוהה לאפקטיביות. הדברה ביולוגית למשל לא יכולה להתרחש בצורה טובה מספיק בדירות במרבית המקרים, והיא בעיקר מיועדת לשטחים חקלאיים פתוחים.

הדברה אקולוגית מנגד, היא הדברה שתתאים לשטח קטן יותר או לחלל סגור. ההדברה הזאת תאפשר הרחקה של המזיק מהאזור ללא בעיות. בנוסף, חשוב לציין שהדברה אקולוגית יקרה יותר, מכיוון שעלות החומרים הטבעיים בהם משתמשים בהדברה הזאת גבוהה יותר מעלות החומרים הכימיים בהם משתמשים בהדברה הקלאסית, שנחשבת למזהמת.

הדברה ידידותית

 

 

אולי יעניין אותך גם