בקע טבורי – יש מה לעשות עם זה!

בקע טבורי מתאפיין בכך שחלק מהמעי בולט דרך נקודת תורפה בדופן הבטן – סביבת הטבור. כשמדברים על גילים צעירים, עד גיל 6, הבקע לרוב ייסגר מעצמו אך בגילים מבוגרים יותר קיים צורך בלתי נמנע בהתערבות רפואית. אז מה עושים במידה ומתרחש בקע טבורי?

 

בקע – מה זה בכלל

חשוב להבין מהו בקע טבורי ומה הם הפתרונות היעילים ביותר לטיפול בו. בקע הוא למעשה קרע ברקמה המביא לתזוזה של האיברים אותם הרקמה עוטפת. כמו כן, בקע יכול להופיע בכל מיני אזורים בגוף כאשר הנפוצים ביותר הם בקע טבורי ובקע מפשעתי.

התערבות רפואית נדרשת במקרה שקיימת תחושת כאב או תחושה ניכרת של חוסר נוחות. חשוב להבהיר, במקרים מסוימים בקע יכול להוות סכנה משמעותית, למשל במקרה בו כליאת המעי בתוך הבקע, כך שיכול להיווצר נמק ונזק ניכר. 

בקע – מה זה בכלל

בקע טבורי

בקע טבורי הוא בעצם בקע שנפער באזור הטבור. במסגרתו, קרום הבטן, שנקרא גם צפק, והמעי זזים ואינם נמצאים במקום בו הם אמורים להיות. הבקע נגרם כתוצאה מנקודה חלשה באזור הבטן, הבקע יכול להיווצר כבר בלידה, כמו גם כתוצאה מאירועים כמו הריון, לידות מרובות ומאמץ פיזי משמעותי. 

בקע טבורי

איך מגלים בקע טבורי?

ברוב המקרים, תשאול קצר לצד בדיקה פיזית על ידי אנשי מקצוע יוכלו לאבחן בקע טבורי. לצד זאת, במקרים בהם הבקע קטן למדי וקיים ספק, ניתן יהיה לאתר אותו באמצעות בדיקת אולטרא סאונד. 

 

ניתוח בקע טבורי

כאמור, במקרה של בקע טבורי בגילים צעירים הנטייה תהיה איחוי טבעי של הבקע כך שלא יעלה צורך להתערבות רפואית. לצד זאת, בגילים מאוחרים יותר ברוב המקרם יעלה צורך להתערבות בצורת ניתוח לתיקון בקע טבורי. כמו כן, גם במקרים בהם לא מורגש כאב יוצא דופן, ההמלצה תהיה לנתח מפני שעלול להיווצר מצב של בקע כלוא ואז הסכנה גדולה למדי. 

 

מה סיכויי ההצלחה בניתוח?

קיימות שתי שיטות מרכזיות לבצע ניתוח לתיקון בקע טבורי. בשתי השיטות המוכרות, סיכויי ההצלחה גבוהים למדי. כמו כן, מדובר בניתוח פשוט, קצר ומועיל. לצד זאת, הסיכון המרכזי בניתוח בקע טבורי הוא חזרת הבקע, בנוסף עלולה להיווצר דלקת שגם בה ניתן לטפל בקלות יחסית. 

 

טיפול בבקע טבורי בלי ניתוח

קיימים מקרים ייחודים בהם לא נתן לבצע ניתוח לתיקון בקע טבורי. במקרים הללו, המטופל יעטה חגורת בטן, בעזרת ניתן להתגבר על התסמינים וכן לשפר את מצב הבקע. יחד עם זאת, טיפול מהסוג הזה לא מטפל בליבת הבעיה ולא מהווה פתרון אמיתי לטווח הרחוק.

 

לסיכום – אל תמתינו ותטפלו בבקע בהקדם

בקע טבורי מהווה תופעה רפואית נפוצה שניתן לטפל בה בקלות ויעילות. חשוב לזכור, טיפול מהיר חשוב למדי במקרה של בקע טבורי, שכן עם הזמן המצב עלול להחמיר באופן שהמציאות לא מחייבת. מידה ויש לכם בקע טבורי – טפלו בו במהרה!

בקע טבורי – יש מה לעשות עם זה!

אולי יעניין אותך גם