באיזה שלב בבנייה נבצע קידוח כלונסאות?

כלונסאות מהוות יסודות איתנים לייצוב מבנים. למעשה, לא קיימים מבנים שאינם נזקקים לקידוח קלונסאות, כאשר בשנים האחרונות קיימת עלייה במודעות של חשיבות השימוש בכלונסאות בתהליך הבנייה של מבנים פרטיים ותעשייתיים.תפקיד הקלונסאות הינו לאפשר את קיבוע המבנה אל הקרקע תוך תמיכה בעומסים. נציין, כי לא כל סוגי הקרקעות יציבות דיין להחזקת מבנים כבדים.

זאת הסיבה בשלה כה מומלץ לתמוך במבנה באמצעות קלונסאות, אי ביצוע של תמיכת המבנה בקלונסאות עלול לגרום לשקיעת המבנה באדמה בייחוד אם מדובר בקרקע חולית או בוצית.באיזה שלב יש לבצע את שילוב הקלונסאות במהלך תהליך הבנייה? תשובות בפנים.

 

מתי יש לבצע קידוח כלונסאות?

קידוח קלונסאות יתבצע באתר בנייה על מנת לקבע את המבנה באדמה ולחזק את יסודותיו. כמובן שקידוח כלונסאות יתבצע בשלב התחלתי של הבניה לאחר חפירת היסודות והצבתם.בעבר, נעשה שימוש בכלונסאות מעץ, אשר שימושיות עד היום במדינות מתפתחות, אולם במדינות מפותחות השמוש המצוי הוא בכלונסאות עשויות בטון, פלדה או ברזל בהתאם לאופי הקרקע וסוג המבנה.

מקדחים כלונסאות

בחירת הכלונסאות המתאימים

קיימים מספר סוגי קלונסאות:

  • כלונסאות המוחדרים לתוך אדמה קשה

  • כלונסאות לקידוח אדמה בוצית או חולית

  • כלונסאות לקידוח קרקע רכה (כלונס צף).

חשוב מאוד לבצע בדיקה מקדימה לפני קידוח כלונסאות על מנת שלא לקדוח בשכבת מי תהום וכן שלא לעבוד עם כלונס בלתי מתאים שיתעקם במהלך הקידוח או לא יציע תמיכה מספקת במבנה.

קיימת בדיקה המכונה בדיקה סונית ותפקידה לבדוק את תקינות הכלונסאות. בדיקה זו תתבצע לאחר השלמת הבטון על הכלונס. הבדיקה מבוססת גלי קול הנשלחים מהמכשיר לאורכו, עומק ורוחבו לבחינת רציפות ואורך הכלונס. במידה וקיימים פגמים בכלונסאות, המכשיר ייתן לגביהם מידע.

 

מי קובע את עומק וקוטר הקלונסאות?

  1. הקונסטרוקטור/המהנדס – איש מקצוע זה חשב את רמת העומסים בהתאם לסוג הקרקע ואופי המבנה ויקבע את עומקם וקוטרם של הקלונסאות.

  2. יועץ קרקע – ימליץ על הקלונסאות המתאימים לפי סוג הקרקע, הרכבה ודו"ח הקרקע.

 

איך ייקבע עומק הכלונסאות?

עומק הקלונסאות יחושב לפי סוג הקרקע. כאשר הקרקע רכה, חשוב להיעזר בכלונסאות עמוקות מאוד. אם קיימת שכבת סלע חשוב שהמבנה ייתמך בה, במידה והרכב המים בקרקע גבוה יהיה צורך להחליט על כלונסאות בעומק ספציפי ועוד בהתאם לשיקולים המקצועיים של הקונסטרוקטור ויועץ הקרקע.

מקדחים כלונסאות

איך מתבצע קידוח הקלונסאות?

קיימת משאית קידוח ייעודית שתפקידה לקדוח היטב בקרקע עם הכלונסאות.

 

נקודות חשובות בנוגע לקידוח כלונסאות

על מנת למנוע את קריסת הדפנות של הבור לתוך הכלונס, יש לסגור את הקידוחים עוד באותו יום. בנוסף, חשוב לזכור להזמין מכון הבדיקה לבטונים וכן מומלצת הזמנת בדיקה סונית לביצוע שבועיים לאחר היציקה לוודא שאכן הכלונס ממוקם בעומק ואינו שבור.

מקדחים כלונסאות

אולי יעניין אותך גם