איך מייצרים יהלומי מעבדה?

המושג יהלומי מעבדה נכנס לחיינו ולא עומד לעזוב בעתיד הקרוב. יהלומי מעבדה הם לא זרקונים או אבני חן דמויות יהלום, אלא תוצר של התפתחות מואצת של יהלום טבעי ב-10 שבועות בלבד. זה אמנם קשה להאמין, אבל יהלום מעבדה מבוסס על בסיס יהלום אמיתי. התהליך לא כל כך קשה, והטכנולוגיה שמתפתחת רק גורמת לנו להבין כמה עתיד יש ליהלומי מעבדה אל מול היהלומים הטבעיים – ולאן זה עוד הולך להגיע. איך מייצרים יהלומי מעבדה? כל ההסבר כאן.

 

מה הם יהלומי מעבדה?

את המושג יהלומים כל אחד מאיתנו מכיר היטב. תכשיטי יהלום מאז ומעולם היו סמל סטטוס וסימבול ליוקרה, עושר ומעמד. יהלומי מעבדה הם לא שונים מאותם היהלומים הטבעיים, רק שהם אינם נוצרו לפני מיליוני שנים במעטפת כדור הארץ, אלא יוצרו במעבדה. יהלומי מעבדה הם זהים בנראות, בניקיון ביופיים לכל יהלום טבעי.

עם זאת, הייצור שלהם אינו דורש תשתית שלמה כפי שכריית יהלומים טבעית דורשת. ייצור יהלומים טבעי לא רק משאיר נזק בכדור הארץ, אלא גם מייצר תשתית עובדים במדינות עולם שלישית שמקריבות את חייהן עבור אותם יהלומים. בעוד שיהלומי מעבדה, מיוצרים בתנאים טכנולוגיים בימים בודדים. העמידות של יהלום מעבדה שווה ליהלום רגיל ואף בעתיד יהיה יותר חזק ממנו, בהתאם להתפתחות המכונות.

 

כיצד מייצרים יהלומי מעבדה?

תהליך ייצור היהלומים הוא זה שיקבע את החוזק שלהם ואת יכולות הליטוש. למעשה, היהלום עשוי מפחמן. על מנת לייצר מבנה דחוס וחזק כמו יהלום, יש צורך בשיטות עיבוד מאוד חזקות שנמשכות כ-10 שבועות. בטבע היהלום נוצר מפחמן שנמצא תחת לחץ אדיר במשך מאות אלפי שנים.

במעבדה לייצור יהלומים המכונות המתקדמות מבצעות את התהליך הזה זמן קצר בהרבה, ביכולות אנרגיה מתחדשת ועם ההתפתחות הטכנולוגית יהיה אפשר בעתיד להקדים את היהלומים הטבעיים. לאחר יצירת היהלום נדרש הליטוש, הוא השלב המכריע מבחינת יהלומי מעבדה והן מבחינת יהלומים טבעיים.

אם ליטוש יהלומים טבעיים נעשה בהתאם לצמיחת היהלום – רמת הבהירות, גודל היהלום ותצורתו. אזי ליטוש יהלומי מעבדה הוא יותר פשוט, שכן ניתן לייצר אותם בכמויות גדולות יותר בעלות משתלמת ובהגדרות שניתנות לשליטה על התוצר שיווצר בסוף.

 

יתרונות אל מול חסרונות

היתרונות של יהלומי מעבדה מתבטאים לא רק בתרומה לסביבה, אלא גם במחיר שובר שוק. תכשיטים מעוטרים ביהלומי מעבדה בהשוואה אל מול תכשיטים זהים להם עם יהלומי טבעיים יהיו זולים יותר בהרבה. מחירם הוא כשליש בלבד ממחיר תכשיט עם יהלום טבעי.

בנוסף, רכישת יהלומי מעבדה הם תמיכה ישירה בכלכלה ותוצרת כחול לבן מקומית, בעוד שיהלומים טבעיים מגיעים אלינו הרחק מאדמת אפריקה המשועבדת. עם זאת, ליהלומים הטבעיים תמיד יהיה את המשמעות, החוזק האינסופי והסימבול שמגיע יחד עם תופעת טבע ייחודית שאין שני לה.

יהלומי מעבדה

אולי יעניין אותך גם

תליון
תכשיטים

3 טרנדים חמים בעיצוב שרשראות

העיצובים של השרשראות עוברים גלגולים שונים, כך שבכל תקופה רבים מהם משתנים. יצאנו לבדוק באופן מעמיק מהם הטרנדים החמים בעיצוב של שרשראות שצפויים להישאר אתנו

קרא עוד »