איך מחברים כיריים לגז?

אמנם חיבור כיריים לתשתית הגז עשוי להיראות כמו פעולה די פשוטה, אבל הפעולה הזאת צריכה להתבצע אך ורק על ידי אנשי מקצוע בעלי ניסיון בתחום. במקרה זה, טכנאי גז מוסמך להתקנת כיריים גז. רגע לפני שקוראים לטכנאי גז, הנה מה שצריך לדעת בנושא התקנת כיריים גז. 

בשלב הראשון להתקנת כיריים גז, יש לבחור את המיקום המדויק לכיריים וכן לבחון את המיקומים של נקודות הגז. אם אין נקודת גז בקרבה למיקום בו מעוניינים להתקין את הכיריים, ניתן בד"כ להתקין נקודת גז חדשה בעלות של כמה מאות שקלים בודדים. יש לציין, חלק מסוגי הכיריים כוללים אחריות אשר מחייבת התקנה מקצועית ע"י טכנאי גז. במקרים אלו, התקנה חובבנית עלולה להוביל לביטול האחריות.

 

שלב ראשון להתקנת כיריים גז

לאחר עבודת ההכנה הכוללת התקנת נקודת גז, הטכנאי אמור להיות מסוגל לבצע בדיקה של הכיריים בעזרת כלים שונים. למשל, בעזרת כלי הנקרא "מד לחץ", מה שמאפשר לטכנאי הגז לוודא שאין דליפות גז מהתשתית הקיימת. לאחר שהכיריים עוברים בדיקת מד לחץ, ניתן להתחיל בחיבור הציוד.

בכל הנוגע להתקנת צינור גז בין נקודת הגז לבין הכיריים, חובה להתקין צינור גומי אשר עומד בתו התקן הישראלי. כמו כן, על כל צינור גז אמור להופיע תאריך, וזאת בשל הבלאי של צינורות אלו. לפי החוק בישראל, חובה להחליף צינורות גז בכל 5 שנים, ולכן חובה שכל צינור יציין את התאריך של הייצור שלו.

תנור גז

מה עוד לקחת בחשבון בעת התקנת כיריים?

מלבד הנושא של התקנת צינור גומי אשר מוטבע עליו תאריך ייצור, חשוב לקחת בחשבון את הנושא של ה-"בנדים". בנדים הם סוגרים קטנים אשר מהדקים את הצינור לברז הגז ולכיריים, כאשר בנדים אלו יכולים להיות עשויים ממגוון של חומרי גלם החל מפלסטיק ועד ברזל או אלומיניום.

כאשר מתקינים כיריים גז, חשוב לבדוק עד כמה הבנדים הנוכחיים עמידים עדיין. הבנדים האלו נוטים לפתח עליהם קורוזיה, מה שמוביל לכך שהבנד נשבר ובסוף מתרחשת דליפת גז. באופן כללי, ההמלצה הכי טובה היא להחליף גם את צינור הגומי וגם את הבנדים כאשר מתקינים כיריים גז בבית או בגג, במרפסת וכו'.

 

לבסוף, אולי עדיף להתקין כיריים לבד?

אין צורך לחפש יותר מדי טיפים למציאת טכנאי גז מורשה, מכיוון שכל שצריך לברר הוא, אם יש או אין לטכנאי ניסיון עם התקנת כיריים לגז. זהו פחות או יותר הפקטור העיקרי שחשוב לקחת בחשבון, כי חוסר ניסיון יכול להוביל חלילה לאסון.

אמנם ניתן לערוך השוואת מחירים בין טכנאי גז מומלצים להתקנת כיריים, אבל בד"כ העלויות יהיו זהות אצל רוב הטכנאים. בממוצע, התקנת נקודת גז וכיריים יכולה להבסתכם בכ-250 – 550 ₪. לסיכום, בעלויות יחסית ידידותיות אפשר למנוע אסון, אז כדאי שלא לנסות להתקין את הכיריים לבד כדי לחסוך קצת בכיס.

תנור גז

אולי יעניין אותך גם