למלא את החלל – איך למלא גז במזגן?

אנשים רבים נוטים לתלות את כל התקלות האפשריות במזגן כתוצאה של חוסר גז.

זה אמנם סברה לא מדויקת אך חוסר גז הוא בהחלט טריגר נפוץ לבעיות הקשורות במיזוג הבית.

בכתבה הבאה נציג מדריך קצר בנושא מילוי גז למזגן.

 

למה ומתי?

ראשית, נסביר מדוע הגז כה קריטי לתפקודו התקין של המזגן. המזגן הקלאסי מבוסס על מערכת צינורות סגורה אשר בתוכה זורם גז ייעודי (לא כל גז מתאים למשימה. כיום מקובל להשתמש בגז הקרוי R410) שמתעבה ומתאדה לחילופין. כתוצאה מההליך ההתאיידות המזגן מתקרר ואילו העיבוי מפזר את הקור הנוצר במזגן אל החלל המיועד. אי לכך, חוסר בגז הוא פגם מהותי במערכת אשר מונעת ממנה לעבוד כראוי.

ישנם כמה עדויות ובדיקות שניתן לבצע אשר יסגירו את הצורך במילוי גז מחודש. בין הסימנים הבולטים ניתן למנות מזגן או צינור חיצוני שלו במצב קפוא ומזגן שמפזר אוויר חסר קור לאחר זמן הפעלה קצר. בין הבדיקות האפשריות שניתן לעשות על מנת לפסול סיבות אחרות להידרדרות המזגן: בחינה של הפילטרים וניקויים בעת הצורך, בדיקת קורוזיה על גוף המזגן, בדיקת סיבוב תקין של המאוורר ובדיקת רעש של המדחס (שתי האחרונות בזמן הפעלה על טמפרטורה נמוכה).

חשוב לדעת שכל הסימנים והבדיקות הללו הן בגדר השערה ותו לא. כדי לקבוע באופן מדויק האם צריך למלא את הגז, יש צורך בבדיקת לחץ גז על ידי טכנאי מזגנים מוסמך. מילוי גז למזגן יידרש כשהמחוג בשעון הלחץ יצביע על פחות מ-60 יחידות PSI. אם ברצונכם לבצע בדיקה כזאת באזור הדרום מומלץ ליצור קשר עם פיקס איט טכנאי מזגנים באשדוד.

 

איך וכמה?

מילוי גז למזגן היא לא מלאכה מאוד פשוטה. לכן כדאי בדרך כלל להזמין טכנאי מזגנים אמין שיבצע אותה כמו שצריך. העניין המרכזי במילוי גז נכון הוא הקפדה על דיוק. על גופו החיצוני של המזגן מונחת מדבקה עם הנתונים הרלוונטיים למילוי: סוג הגז המתאים והכמות הרצויה בקילוגרמים. חשוב לדייק בשני פרמטרים אלו (במיוחד בסוג הגז) על מנת להשיג מזגן מתפקד כמו שצריך. לאחר ווידוי הנתונים הנכונים לעבודה יחבר הטכנאי צינור יניקה מותאם ויזרים דרכו גז למזגן החסר.

מחירה של עבודת טכנאי שכזו תלויה בכמה פרמטרים. בין היתר, סוג הגז, הכמות הדרושה למילוי, נגישותו של המזגן והאם יש צורך בתיקון ליקויים נוספים. לכן קשה לגבש הערכת מחיר כללית בלי שתינתן תמונת מצב מדויקת. אולם ניתן לומר באופן פשטני כי עלות עבודה שכזאת נעה על טווח של כמה מאות שקלים.

 

איך וכמה – הגרסה האלטרנטיבית

אף על פי שהדבר הרצוי לעשות הוא להזמין טכנאי, בהחלט אפשר למלא גז באופן עצמאי. אם בורכתם ביכולות אוטודידקטיות ובידיים טובות ניתן להתייצב מול האתגר בפניכם. קיים ברשת שפע של מדריכים וסרטונים בנושא עשו זאת בעצמכם: מילוי גז, אשר ניתן ללמוד מהם את המלאכה. אם בחרתם בדרך זאת תצטרכו לשלם רק על עלויות הציוד הדרוש כך שאולי זה יהיה יותר חסכוני.  אולם גם בשיטה העצמאית חשוב מאוד להקפיד על עבודה נכונה לפי נתוני הגז המצוינים על גב המזגן.   

 

איש שרות

אולי יעניין אותך גם

בעלי מקצוע

6 התפקידים המרכזיים של HR

HR זה ממש לא מסתכם בלהביא דונאטס ממקום שווה להאפי האוור, וזה בטוח לא שם טרנדי ל׳׳מזכירה׳׳. עולם משאבי האנוש הוא עוגת שכבות מופלאה של

קרא עוד »
ביקורת מבנים לליקויים הנדסיים
בעלי מקצוע

זיהוי ליקויים הנדסיים: החשיבות של בדיקות מבנים לוידוא תקינותם

ליקויים הנדסיים בבניינים עלולים להוביל לסיכוני בטיחות משמעותיים, להפסדים כספיים ולחבויות משפטיות. חיוני לבצע בדיקות בנייה יסודיות כדי לזהות ליקויים פוטנציאליים ולוודא תקינות מבנית. מאמר

קרא עוד »
מזגן מרכזי
בעלי מקצוע

כך תוודאו שהמזגן המרכזי נקי

מזגן מרכזי הוא מזגן שמקרר מספר חללים בעזרת יחידת קירור אחת ומערכת צינורות, שמעבירה את האוויר אל כל החדרים אותם הוא ממזג. בניגוד למזגנים רגילים,

קרא עוד »
מה נלמד בקורס קארטינג מקצועי
בעלי מקצוע

מה נלמד בקורס קארטינג מקצועי?

למידה של מירוץ נכון במכונית קארט יזניק את כישוריכן כנהגים לרמות אסטרונומיות, אפילו בעת נסיעה בכבישים רגילים. כל זאת בזכות הכלים הרבים שקשורים לנהיגה שאותם

קרא עוד »