איך לבצע בדיקת EMC?

הפעלת מכשירי חשמל ואלקטרוניקה גורמת לייצור של שדות אלקטרומגנטיים. אלה יכולים להתפשט בצורה בלתי מזיקה, אך במקרים מסוימים, שדות אלקטרומגנטיים של מכשירים שונים יכולים לגרום להפרעה אצל מכשירים אחרים.

 

תאימות אלקטרומגנטית

כדי למנוע את ההפרעה הנ"ל, יש ליצור מצב שנקרא תאימות אלקטרומגנטית. זהו מצב שבו המכשירים השונים בחלל משותף, אינם מפריעים אחד לשני לפעול באופן תקין.

כאשר השדה האלקטרומגנטי נמצא בשליטה, הוא אינו מתפשט יתר על המידה ולכן גם אינו פולט אנרגיה רבה, העלולה לגרום הפרעות במכשירים אחרים.

תאימות אלקטרומגנטית הופכת חשובה יותר כאשר מדובר על מכשירים אלחוטיים, אשר הופכים נפוצים יותר עם השנים, כמו מכשירי טלפון נייד, טאבלטים, מחשבים ניידים ועוד.

משום כך, האיחוד האירופי קבע תקנים לתאימות אלקטרומגנטית של מכשירים שונים, אשר עוברים בדיקות EMC כדי לוודא את עמידתם בתקן.

 

חשיבות בדיקות EMC

בשל המשמעות הגדולה שיש לתאימות אלקטרומגנטית על אמינות המכשירים ועל תקינות הפעולה שלהם, כל היצרנים של מכשירים אלה בישראל ובמדינות נוספות בעולם, הפועלות בהתאם לתקן, מחויבים לייצר מכשירים תואמי תקן, בהתאם לתוצאות הבדיקות הרלוונטיות.

ציוד חשמלי ואלקטרוני חייב לעמוד בדרישות התקן ולכן, כל יצרן שמעוניין למכור את המוצרים שלו בארצות שאימצו את התקן, חייב לוודא שהמכשירים שלו עומדים בבדיקות בהצלחה.

 

ביצוע בדיקות EMC

  • מודדים את רמת הקרינה האלקטרומגנטית כדי לוודא שהמוצר לא יגרום להפרעה בציוד אחר, או ברשתות תקשורת.
  • מדידת הפרעות מוקרנות (RE) מסייעות להעריך את הקרינה הנפלטת ממכשיר בתדרים שונים ולכן הציוד הנבדק מסתובב ומופעלת אנטנה בגובה משתנה כדי למצוא את רמות ה ER המירביות.
  • מדידת הפרעות מולכות (CE) מסייעות להעריך רמות אנרגיה אלקטרומגנטית מולכת על ידי כבלי חשמל ותקשורת של המכשיר.
  • בדיקות חסינות מסייעות לגלות את רמת הירידה בתפקוד המכשיר במקרה של הפרעה אלקטרומגנטית.

הבדיקות השונות מאפשרות מדידה של רמת האנרגיה הנפלטת ממכשיר, או לחילופין רמת ההפרעה הנגרמת לשדה האלקטרומגנטי של המכשיר בגלל מכשירים אחרים, או קרינה אלקטרומגנטית ממקור אחר, כמו גם מדידת שונות למכשירים הפועלים בתדרים שונים וכן הלאה.

כתוצאה, ניתן לייצר ולשווק מכשירי חשמל ואלקטרוניקה שאינם פולטים רמות גבוהות של קרינה ואך אינם מושפעים משדות אלקטרומגנטיים מסביבם.

כך ניתן לשמור על איכות הפעולה של מכשירי חשמל ואלקטרוניקה שונים ואף על בריאות האנשים שמשתמשים בהם ונמצאים בקרבתם של מכשירים אלה.

 

לסיכום

בדיקות EMC הן בדיקות חיוניות לצורך הפעלה תקינה ובלתי מזיקה של מכשירי חשמל ואלקטרוניקה. מכשירים אלה נוטים לפלוט קרינה אלקטרומגנטית או לקלוט את הקרינה ואז לסבול מהפרעות בתפקוד, בגלל חשיפת יתר.

בדיקות אלה מאפשרות ליצרנים של מכשירים אלה ברחבי העולם, לייצר ולשווק מכשירים איכותיים, שפועלים בסביבה אלקטרומגנטית ללא הפרעה, אך גם מאפשרות ליצרנים לעמוד בתקנים אירופאים מחמירים ולספק לצרכן מוצרים איכותיים.

למציאת רכיבים שונים המספקים פתרונות להפרעות אלקטרומגנטיות כנסו לאתר https://ronicon.co.il.

חריגות בבדיקת CE (קרינה דרך כבלי המערכת) הנפתרות ע

אולי יעניין אותך גם

אינסטלטור
בעלי מקצוע

2 דרכים לבצע תיקונים בתמי 4

לא פעם אנחנו שומעים על אנשים שמתלוננים על כך שבר המים שלהם לא עובד כבר תקופה. אותם אנשים לא יודעים מהן הדרכים המקובלות לבצע תיקונים

קרא עוד »