אחת ולתמיד – לימודי בוקר או ערב?

את יודעת כבר מה את רוצה ללמוד, ואפילו יש לך כבר מוסד או שניים שסימנת כמועדפים עלייך. עכשיו נותר לבחור בין לימודי בוקר ללימודי ערב. איך בוחרים ומה כדאי לקחת בחשבון?

 

מקורות פרנסה

אחד השיקולים הראשונים בבחירת מסלול לימודים הוא האפשרות להתפרנס תוך כדי הלימודים לתואר. במידה והעבודה שלך גמישה בשעות כמו עבודה מהבית או עבודה במשמרות, כדאי לבדוק אפשרות של לימודי בוקר. במידה והמשרה היא משרת שכיר בשעות הבוקר, נותרה הברירה של לימודי ערב. במקרה כזה יש לתכנן מראש את התמיכה כולל השגחה על ילדים, אם יש, פניות של בן הזוג וכו'.

 

מערכת תמיכה

לסטודנטיות המטופלות בילדים יהיה לעתים קרובות קל יותר ללמוד בבוקר, כשהילדים במסגרות ולא צריך לדאוג להם להשגחה. עם זאת, במידה וישנה מערכת תמיכה רחבה, כמו בן זוג, משפחה או חברות, שיכולים לפתור את הקושי בהיעדרות ממושכת בערבים, ניתן לשקול גם לימודי ערב. בשיקולי מערכת התמיכה יש להכניס גם את דרכי ההגעה למוסד, פקקים וזמני פעילות אוטובוסים ורכבות אל מול שעות הלימודים. כמו כן יש לקחת בחשבון את ימי החופשה במסגרות הילדים ואת זמינות מערכות התמיכה בהם.

 

התאמה אישית

לכל אדם יש את השעון הביולוגי שלו, שקובע לו מתי השעות הכי חדות ומרוכזות שלו. יש כאלה שלימודי בוקר, רעננים ונמרצים, יהיו הדרך הטובה ביותר להתחיל את היום ויש כאלה שהם טיפוסים של ערב ומתעוררים אחר הצהריים. כל אדם מכיר את עצמו על סמך נסיון העבר וכדאי לתת את הדעת גם על החלק הזה בעת בחירת תכנית. בחלק מהמקומות ניתן לשנות מתכנית בוקר לערב תחת תנאים מסוימים וניתן להתייעץ בנושא עם היועצים במקום הלימודים. דוגמא למקום הנותן ייעוץ ותמיכה הוא מוסדות הלימודים של חוי ארנפלד, שניתן להתרשם מהמעטפת הניתנת בהם באתר – https://e-academic.co.il.

 

משך זמן הלימודים

בבחירה בין לימודי ערב ללימודי בוקר יש לשים לב גם למשך זמן הלימודים, בכמה מישורים: מספר השעות ביום, מספר הימים בשבוע ומספר הסמסטרים. לעתים לימודי ערב יהיו לימודים "קצרים" יותר מבחינת מספר השעות ביום לימודים אך ארוכים יותר מבחינת מספר הימים בשבוע או מספר הסמסטרים. כאשר בוחרים בין לימודי בוקר ללימודי ערב יש לחשוב, מתוך היכרות אישית, על חלוקת הזמן ועל טווחי הקשב המתאימים לסטודנטית. ישנן סטודנטיות שיעדיפו לסיים עם הלימודים כמה שיותר מהר על מנת להתחיל לעבוד או לקצר את זמן ההישענות על מערכות התמיכה ולעומת זאת ישנן סטודנטיות שיעדיפו להקדיש זמן לילדים ולבית בנוסף ללימודים ולקחת את הלימודים בנחת, תוך פריסתם לאורך זמן ארוך יותר.

לסיכום, לימודי בוקר או ערב עשויים להתאים לכל אחת לפי הצרכים, היכולות והמסוגלות שלה ויש לקחת בחשבון את כל ההשלכות של הבחירה.

אולי יעניין אותך גם

ספר
לימודים

הדרך להצלחה בבגרות ובאקדמיה

מתמטיקה. מילה מפחידה, נכון? מקצוע זה ידוע כסיוט של תלמידים רבים, וגם עבור אלו שיותר ידידותיים כלפיו הוא מהווה אתגר משמעותי. הקושי במקצוע כפול. ראשית,

קרא עוד »
כתיבה על לוח
לימודים

איך להתמודד עם לקויות למידה ?

לקות למידה היא בעיה נוירולוגית שמביאה לקושי ברכישת מיומנויות למידה חשובות ובסיסיות. קיים בלבול בין הפרעות קשב וריכוז ללקויות למידה אבל היום ברור שדרכי ההתמודדות

קרא עוד »